"NIE MA" MARIUSZ SZCZYGIEŁ (4.11.2019)

4 listopada członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki po raz kolejny spotkały się w naszej bibliotece. Przedmiotem dyskusji stał się zbiór reportaży Mariusza Szczygła pt. "Nie ma" nagrodzony niedawno Literacką Nagrodą Nike. Mariusza Szczygła nikomu przedstawiać nie trzeba. Popularny reporter, pisarz i wykładowca tym razem opowiada historie, których wspólnym motywem jest brak, nieobecność kogoś lub czegoś i formy, jakie ta nieobecność przybiera. Reportaże są niezwykle różnorodne pod względem treści i nastroju. Niemal wszystkie poruszyły uczestniczki dyskusji i skłoniły je do refleksji na temat życia, odchodzenia, samotności i śmierci. Można by zatem podejrzewać, że dyskusja przebiegała w smutnej i ponurej atmosferze. Nic bardziej mylnego! Pełna emocji dyskusja o książce przerodziła się w równie emocjonalną rozmowę o życiu i codzienności. Jak słusznie zauważyła jedna z pań - warto czasem zastanowić się nad tym, jak często fakt, że w naszym życiu czegoś "nie ma" może stać się powodem do radości. Choroby, długi, przemoc, samotność... Warto podziękować losowi, jeśli ich w naszym życiu brakuje. Reportaże Mariusza Szczygła nie wszystkim paniom się podobały, choć na wszystkich zrobiły duże wrażenie. Niektóre historie okazały się na tyle przejmujące, że - zdaniem uczestniczek dyskusji - trudno przy ich lekturze mówić o przyjemności czytania. Tak naprawdę jednak najlepiej po prostu przeczytać "Nie ma" i wyrobić sobie własną opinię. W końcu książka, która budzi tak wielkie emocje musi być warta przeczytania. Zachęcamy zatem do lektury oraz do udziału w kolejnych spotkaniach naszego Dyskusyjnego Klubu Książki!



"OCALIŁ MNIE KOWAL" IZABELA CZAJKA-STACHOWICZ (4.11.2019)

"Ocalił mnie kowal" Izabeli Czajki-Stachowicz to wspaniała powieść, niezwykłe świadectw Holokaustu. Akcja powieści rozgrywa się w Otwocku i Dobrzyńcu. Bella, młoda żydówka, wykształcona na europejskich uczelniach w piękny sposób, momentami wręcz z humorem opisuje swoje ocalenie z getta. Swoje życie zawdzięcza prostemu kowalowi z Dobrzyńca i jego rodzinie, w szczególności Danusi, która nie wyobraża sobie by zostawić "Znajdę". To nietypowe świadectwo wojny, bowiem nie jest to historia o śmierci, lecz o woli przeżycia. Sama autorka słynęła z bujnej fantazji i mitomaństwa, więc nieraz trudno rozstrzygnąć, czy niektóre epizody opisane przez nią miały miejsce, czy dodane zostały by ubarwić jej wojenne losy. Książkę czyta się łatwo, szybko, z zainteresowaniem śledząc losy bohaterki. I tu miłe zaskoczenie, że na temat tak poważny można pisać zachowując radość życia i pogodę ducha. Zachęcamy do lektury.



"STULECIE WINNYCH" AŁBENA GRABOWSKA (2.09.2019)

Wrześniowe spotkanie DKK poświęcone było sadze "Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej, która 13 września będzie gościem w naszej Bibliotece. Saga ta to epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku, rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończy po stu latach - w czasach współczesnych. Na podstawie omawianej sagi powstał serial telewizyjny, o tym samym tytule, cieszący się dużą popularnością, podobnie jak wersja papierowa. Wszyscy obecni na spotkaniu byli pod wrażeniem tej powieści. Autorka bardzo obrazowo przedstawiła miejsce akcji, jak również losy rodziny Winnych. Wszyscy obecni zadeklarowali uczestnictwo w spotkaniu z autorką. Wspaniała lektura, godna polecana.





WAKACYJNE SPOTKANIA DKK

Lipiec (1.07.2019) - Andrzej Szypiorski "Msza za miasto Arras" książka jest opowieścią Jana, przyjaciela biskupa Utrechtu oraz ucznia fanatycznego ojca Alberta o dniach zarazy i głodu, jakie nawiedziły miasto Arras w 1458 roku oraz o prześladowaniach Żydów, paleniu czarownic i innych mieszkańców miasta kilka lat później.
Sierpień (5.08.2019) - Jerzy Andrzejewski "Bramy raju" utwór opowiadający w dwóch zdaniach, z czego drugie zawiera cztery słowa o krucjacie dziecięcej z 1212 roku. Książka trudna w odbiorze.







TWÓRCZOŚĆ SZYMONA HOŁOWNI (3.06.2019)

W czerwcu spotkaliśmy się, aby porozmawiać o twórczości Szymona Hołowni popularnego polskiego dziennikarza współpracującego z TVN, pisarza i publicysty. Wybraliśmy trzy książki spośród kilkudziesięciu jego pióra.
"Bóg, kasa i rock'n'roll" - to zapis rozmowy niewierzącego Marcina Prokopa i głęboko wierzącego Szymona Hołowni. Książka ta została podzielona jest na 7 części, w których znajdziemy odpowiedzi na takie tematy jak: związek religii z popkulturą ("Bóg - czy jest i czy objawił się w utworach Morrisseya?"), podejście Kościoła do cierpienia, idea wszechwiedzącego i wszechmocnego Boga, zasady życia zakonnego, zasadność postu czy modlitwy oraz relacja (nie)wierzący - pieniądze/bogactwo. Panowie przekonują nas, że mimo sprzecznych poglądów warto rozmawiać.
"Ludzie na walizkach" i "Ludzie na walizkach. Nowe historie" to zbiór wzruszających wywiadów z różnymi ludźmi, mniej i bardziej znanymi. Każda z tych osób przeżyła osobistą tragedię, otarła się o śmierć i cierpienie. Tytuł zaś przypomina nam o przemijaniu naszego życia, o tym, że nasz czas na ziemi jest ograniczony, że jesteśmy w podróży, która kiedyś się skończy. Lektura obowiązkowa dla wszystkich.
"Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie" to podróż autora po zakątkach świata w celu poznania współczesnego oblicza chrześcijaństwa. Poprzez rozmowy i historie osób duchowych i nie tylko, które tam spotkał możemy na nowo odkryć swoją wiarę. A wszystko to napisane jest lekkim językiem, z dużą dozą humoru. Książka godna polecenia!





"PODZWONNE DLA DZWONIKA" G. HERLING-GRUDZIŃSKI (6.05.2019)

W maju obchodzimy 100 rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury polskiej na emigracji, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy "Kultury" paryskiej. Z tej okazji na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o ostatnim opowiadaniu tegoż autora "Podzwonne dla dzwonnika". Tytułowy dzwonnik to dzwonnik z kościoła św. Klary w Neapolu, którego autor spotykał podczas spacerów, gdy tam mieszkał. W opowiadaniu tym znajdziemy pytania dotyczące sensu życia, cierpienia, samotności ludzi starszych. Książka trudna w odbiorze.







"RZECZY, KTÓRYCH NIE WYRZUCIŁEM" MARCIN WICHA (01.04.2019)

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem", Marcina Wichy to książka uhonorowana Nagrodą Nike 2018 roku. Autor odsłania przed czytelnikiem obraz zmarłej matki poprzez porządkowanie jej książek i przedmiotów. Wyłania się tu obraz trudnej relacji syna z matką. Relacji, która jednak okazuje się dla niego ważna. Książka napisana w formie bloga. Dobra, błyskotliwa proza. Czyta się dobrze. Na spotkaniu DKK pozycja była żywo dyskutowana. Zachęcamy do wyrobienia sobie własnego zdania na jej temat.







"WOJNA NIE MA W SOBIE NIC Z KOBIETY" S. ALEKSIJEWICZ (4.03.2019)

Reportaż "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" S. Aleksijewicz był przedmiotem rozmowy podczas marcowego spotkania DKK. Autorka, to znana białoruska dziennikarka, laureatka nagrody Nobla z 2015 roku w dziedzinie literatury. Wiele lat poszukiwała swoich bohaterek, kobiet - żołnierek, oddając im głos by wysłuchać relacji i przedstawić wojnę widzianą ich oczami. Zwierzenia te płynące prosto z serca, opowiedziane prostym językiem pozostały niezmienione i nieupiększone. Każda z nich opowiada maleńki fragment swojej historii. Bohaterki tej książki to kobiety młode, ochotniczki, pełne miłości do Ojczyzny i Stalina. Pragnęły walczyć by ją ratować lub pomścić swoich bliskich, nie mając tak naprawdę wyobrażenia o wojnie. Na wojnę poszły w pantofelkach i sukienkach, to tam zetknęły się z wojenną rzeczywistością. Zderzenie się z tragizmem wojny pozbawiło je kobiecości i radości życia. Kobiety te pełniły różne funkcje - były sanitariuszkami, lekarkami, snajperkami, strzelcami wyborowymi, lotniczkami, praczkami i kucharkami. Zrzucały bomby, zabijały oraz wynosiły rannych spod kul. Zrozumiały, że wojna "pachnie po męsku", wojna to zabijanie, a rolą kobiety jest dawanie życia. Książka ta jest pełna smutnych, dramatycznych przeżyć, tęsknot, historii chwytających za serce. Lektura obowiązkowa.


SPOTKANIE DKK (04.02.2019)

Tematem ostatniego spotkania DKK była twórczość niedawno zmarłego żydowskiego pisarza Amosa Oz. "Opowieść o miłości i wojnie" to autobiograficzna powieść, która stanowi klucz do zrozumienia jego twórczości. Autor opowiada historię kilku pokoleń swojej rodziny na Litwie, Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem książki jest okres drugiej wojny światowej i holokaust oraz narodziny państwa izraelskiego i konflikt z Arabami. Opowiada nam o swoim dzieciństwie w Jerozolimie i wczesnej młodości w kibucu. Dopiero w tej autobiografii stara się uwolnić od trwającej prawie pół wieku traumy po samobójczej śmierci matki. Próbuje dociec przyczyny jej desperackiego kroku. Dopełnieniem autobiografii była druga książka tegoż autora nad którą pochylili się tego wieczoru uczestnicy DKK "Dotknij wiatru, dotknij wody". Akcja rozgrywa się w Polsce ze snów o jakiej opowiadała mu matka, a później przenosi się do Ziemi Obiecanej, gdzie bohater Pomeranz żydowski fizyk i matematyk, syn zegarmistrza ucieka przed wojną i tam odnajduje spokój. W powieści tej autor wykorzystuje mnóstwo metafor, symboli, odwołań do romantyzmu głównie Goethego, piękny język. Zarówno "Opowieść o miłości i wojnie" jak i "Dotknij wiatru, dotknij wody" godne polecenia. Uczta dla duszy. Gorąco polecamy. W spotkaniu wzięło udział 10 osób.
Zapraszamy na marcowe spotkanie (04.03.) i dyskusję o książce "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz laureatki Literackiej Nagrody Nobla.



SPOTKANIE DKK POŚWIĘCONE BYŁO WIELKIM POLAKOM (7.01.2019 r.)

Józef Piłsudski. Życie prywatne Marszałka Sławomira Kopra to przejrzysta, sprawnie napisana biografia Józefa Piłsudskiego (5.12.1867-12.05.1935). Autor w swojej książce przestawił Marszałka, jako wybitnego polityka, który na stałe zapisał się na kartach historii Polski i Europy, ale także jako kochającego męża, ojca, syna, kochanka. Pokazał nam Piłsudskiego, jako zwykłego człowieka z wadami i zaletami. Znajdziemy tu również liczne anegdoty, smaczki z życia osobistego, fragmenty wspomnień jego zwolenników, jak i przeciwników. Polecamy. Czyta się jednym tchem.

Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego Iwona Kienzler
Józef Piłsudski był wysokim, przystojnym, z bujną czupryną i krzaczastymi brwiami mężczyzną, który miał powodzenie wśród pań. Oczarowywał je swą inteligencją i osobowością. Kobiety go kochały, chociaż nie najlepiej je traktował. W książce poznajemy najważniejsze wybranki serca Marszałka Józefa Piłsudskiego, które trwały u jego boku bez względu na okoliczności, na tle burzliwych czasów początku XX wieku: - matka Marszałka - Maria Piłsudska z Billewiczów jedyna kobieta, która kochał naprawdę i obok której prochów spoczęło jego serce. - Leonarda Lewandowska - "syberyjska ukochana" - Maria Juszkiewicz - pierwsza żona dla której zmienił wyznanie. Rywalizował o nią z Romanem Dmowskim -Aleksandra Szczerbicka - druga żona, matka jego córek Wandy i Jadwigi, które kochał ponad wszystko - Kazimiera Iłłakowiczówna - osobista sekretarka marszałka, platonicznie w nim zakochana - Eugenia Lewicka - lekarka, towarzyszyła mu podczas wyjazdu na Maderę - Jadwiga Burhardt - ostatnia miłość Piłsudskiego. Książka Iwony Kienzler to rzetelne opracowanie, które w sposób lekki i przystępny pozwala zajrzeć w głąb prywatnego życia Józefa Piłsudskiego.

Tuwim. Wylękniony bluźnierca Mariusz Urbanek
Ta obszerna biografia Juliana Tuwima (13.09.1894 - 27.12.1953) napisana przez Mariusza Urbanka została poparta bogatym materiałem źródłowym, wzbogacona licznymi fragmentami jego utworów, zdjęciami oraz wywiadem z przybraną córką Ewą. To opowieść o niezwykłym człowieku - nie dobrym czy złym, tylko jakim był, jakim sam siebie postrzegał i jakim postrzegali go inni. Urbanek opisuje życie i kulisy twórczości Juliana Tuwima - poety Kwiatów polskich, Balu w Operze, które wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisują rzeczywistość Polski; autora tekstów kabaretowych, niezrównanego mistrza literatury dziecięcej Ptasie radio i Lokomotywa, które do dziś cieszą się popularnością, tłumacza, ale też bibliofila i kolekcjonera. Jego twórczość przypada głównie na dwudziestolecie międzywojenne, był jednym ze skamandrytów. Tuwim nie wypierał się pochodzenia swych przodków, ale nie czuł również więzi z narodem żydowskim. Dla Polaków był obcym, dla Żydów zdrajcą. To sprawiało, że czuł się wyobcowany. Doskonała, szczegółowa i wciągająca biografia z bogatym tłem historycznym. Gorąco polecamy daną pozycją!



OSTATNIE SPOTKANIE DKK W ROKU 2018 POŚWIĘCONE BYŁO WIELKIM POLAKOM (03.12.2018)

Jako pierwsza Wielka Polka omawiana była Urszula Ledóchowska, Julia Maria Halka-Ledóchowska z Leduchowa (ur. 17 kwietnia 1865 w Austrii, zm. 29 maja 1939 w Rzymie) - święta katolicka, założycielka Urszulanek Serca Jezusa Konającego, ceniona i szanowana za poświęcenie dla innych. W 1907 roku otrzymawszy błogosławieństwo Piusa X wraz z dwiema siostrami wyjechała do Petersburga, by objąć kierownictwo internatu przy polskim gimnazjum. Cztery lata później matkę Urszulę wydalono z Rosji, co spowodowane było wybuchem I wojny światowej. Urszula Ledóchowska udała się do Skandynawii, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną, założyła szkołę dla dziewcząt, ochronkę dla sierot po polskich emigrantach, współpracowała z założonym w Szwajcarii przez Henryka Sienkiewicza Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, starając się uwrażliwić Skandynawów na sprawę niepodległości Polski. W okresie II Rzeczypospolitej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1927), Krzyżem Niepodległości (1930) i Złotym Krzyżem Zasługi (1937).
Kolejna uczestniczka DKK opowiedziała nam o bohaterce książki Anny Kamińskiej Wandzie Rutkiewicz Błaszkiewicz - alpinistce i himalaistce, z zawodu elektronik, jednej z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2. Autorka odkrywa nieznane ślady Wandy Rutkiewicz. Z dokumentów fotografii, wspomnień najbliższych tworzy pasjonującą opowieść o nieprzeciętnej kobiecie, która już jako dziecko słynęła ze żmudzkiego uporu. Szybko musiała dorosnąć. Dźwigała ciężar trudnej historii rodzinnej. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Żyła od wyprawy do wyprawy. Najważniejsza dla niej była wolność. Jej prawdziwa miłością były góry. 12 maja 1992 roku zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ciała nie odnaleziono. Jej odejście do dziś pozostaje tajemnicą.
Trzecim omawianym Wielkim Polakiem był Roman Dmowski ur. 9 sierpnia 1864r. - polski polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy rosyjskiej. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej. Gdy wybuchła wojna, Dmowski wyjechał na zachód, gdzie jako prezes Komitetu Narodowego intensywnie angażował się w działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, doprowadzając m.in. do utworzenia we Francji Armii Polskiej, będącej zalążkiem przyszłych sił zbrojnych II RP. Razem z Ignacym Paderewskim położył również nieocenione zasługi w negocjacjach z wielkimi mocarstwami, doprowadzając 28 czerwca 1919 do podpisania traktatu wersalskiego, uznającego prawo Polaków do niepodległego państwa.
I tak na tym spotkaniu DKK udało omówić się jakże w wielkim skrócie sylwetki tylko trzech wielkich Polaków, kolejne referaty będą kontynuowane na następnym spotkaniu DKK 07 stycznia 2019 roku. Serdecznie zapraszamy.


NA SPOTKANIU LISTOPADOWYM DKK TWÓRCZOŚĆ KATARZYNY GROCHOLI (05.11.2018)

Katarzyna Grochola autorka powieści, felietonów, współtworzy scenariusze do seriali filmowych. Napisała kilkanaście powieści: Przegryźć dżdżownicę, Nigdy w życiu, Serce na temblaku i Ja wam pokażę, Osobowość ćmy, A nie mówiłam, Trzepot skrzydeł, Kryształowy anioł, Zielone drzwi, Makatka, Houston mamy problem, Przeznaczeni . Autorka kilku zbiorów opowiadań m.in. Trochę większy poniedziałek, Upoważnienie do szczęścia, Zagubione niebo, Pocieszki. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że książki Katarzyny Grocholi są zabawne, to lekarstwo na złe i trudne chwile, ale i także takie, które dostarczają dużo emocji, poruszają bardzo ważne tematy, wśród bohaterów możemy odnaleźć cząstkę siebie. W swoich książkach autorka tworzy fikcyjną przestrzeń, używa języka poetyckiego, ucieka w metaforę egzystencjalną. Polecamy na zimowe wieczory.


"KRÓL" SZCZEPAN TWARDOCH (1.10.2018)

Akcja powieści "Król" rozgrywa się w przedwojennej Warszawie w roku 1937. Autor pokazał w niej napięte relacje polsko-żydowskie. Metaforą tych stosunków staje się ring i walczący bokser żydowski Jakub Szapiro, tytułowy Król z polskim zawodnikiem. Wokół tego ringu zgromadziły się dwie Warszawy, mówiące różnymi językami, czytające różną prasę, obojętni wobec siebie. Autor wciela sie w narratora. Zaczyna książkę jako siedemnastoletni żydowski chłopiec Mojżesz Bernsztajn, a kończy jako 80 letni Jakub Szapiro. Bawi sie chronologią. Język powieści bardzo soczysty. Pokazuje Warszawę pełną agresji, przemocy. Wszystkie postaci występujące w "Królu" są negatywne. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

"DYGOT" JAKUB MAŁECKI (3.09.2018)

Jakub Małecki w "Dygocie" ukazuje losy dwóch polskich rodzin: Łabendowiczów i Geldów w latach 1938-2004. Na owe rodziny w tym samym czasie zostały rzucone klątwy. Starego Jana Łabendowicza przeklina Frau Eberl - Niemka, która w czasie wojny wyjątkowo dobrze traktowała jego rodzinę, a on odmówił pomocy kobiecie i jej dzieciom w trakcie ucieczki przed Rosjanami na początku 1945 r. Za sprawą klątwy rodzi im się dziecko - albinos, którego okoliczni mieszkańcy mają za diabelski pomiot. Z kolei na starego Gelda urok rzuciła Cyganka, która klątwą odpowiedziała na zniewagę - córka Geldów, Emilka zostanie oszpecona w czasie pożaru. Wiele lat później odmieńców połączy wielka miłość. W "Dygocie" ukazana została walka o własną tożsamość, jaką człowiek musi stoczyć sam ze sobą. Fabuła ciekawa, ale mroczna.


"SIMONA. OPOWIEŚĆ O NIEZWYCZAJNYM ŻYCIU SIMONY KOSSAK" ANNA KAMIŃSKA (6.08.2018)

Książka ta, to biografia Simony Kossak - ostatniej córki Jerzego Kossaka, która miała być chłopcem - spadkobiercą spuścizny rodu Kossaków. Żyła w cieniu swojej pięknej i utalentowanej siostry, odrzucona przez matkę. Jako dorosła kobieta, Simona odrzuciła rodzinne dziedzictwo, nie poszła śladem Kossaków, zaszyła się w Puszczy Białowieskiej, żyła i pracowała na rzecz ratowania przyrody. I przez całe swoje życie starła się udowodnić wszystkim, że jest mądrą i wartą szacunku kobietą. Simona to kobieta nieugięta, waleczna, żyjąca tak jak sobie założyła i marzyła, nie bacząc na innych. Książka zawiera wiele ciekawych zdjęć. Sprawnie napisana, oparta na rozmowach z jej rodziną, bliskimi, współpracownikami, jak również długoletnim partnerem życiowym Simony - Lechem Wilczkiem. Świetny język i takt, z jakim autorka opowiada o Czarownicy z Białowieży sprawia, że czyta się ja rewelacyjnie. Polecamy!


"GRZĘZAWISKO" DOUGLAS KENNEDY (2.07.2018)

"Grzęzawisko" to powieść psychologiczno-obyczajowa. Mamy w niej przedstawione dogłębne studium depresji poporodowej, która dotknęła Sally Goodchild - główną bohaterkę, jej walkę o wydostanie się z "grzęzawiska".


"ŚWIATŁO MIĘDZY OCEANAMI" M. L. STEDMAN (4.06.2018)

Na czerwcowym spotkaniu DKK dyskusja dotyczyła powieści autorstwa M.L. Stedman "Światło między oceanami". Akcja książki rozgrywa się w Australii, w latach 20. ubiegłego wieku. Główny bohater Tom Sherbourne - weteran I wojny światowej postanawia uporać się z moralnymi problemami swojego życia. Przyjmuje więc posadę latarnika na bezludnej wyspie Janus Rock. Wkrótce zakochuje się i poślubia Izabel, która zamieszkuje razem z nim. Do pełnego szczęścia brakuje im gromadki dzieci. Pomimo starań na wyspie nie słychać ich śmiechu. Izabel popada w depresję. Pewnego dnia do brzegu wyspy przybija łódź z ciałem martwego mężczyzny i żywym niemowlęciem. Małżeństwo staje przed trudną decyzją - spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie, czy zgłosić odnalezienie noworodka? Ich wybór zaważy na całym późniejszym życiu wielu osób. Autorka w swojej powieści pokazuje konsekwencje naszych decyzji, jak nasze wybory wpływają na innych. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jakie decyzje podjęliby na miejscu głównych bohaterów, czy postąpili oni właściwie? Powieść napisana jest językiem prostym i łatwo przyswajalnym, czyta się ją więc szybko i z zapartym tchem. Znajdziemy tu miłość, przebaczenie, nadzieję, która nigdy nie umiera. Warto przeczytać.



TWÓRCZOŚĆ ZBIGNIEWA HERBERTA (7.05.2018)

Rok 2018 został ustanowiony Rokiem Herberta, w związku z tym nasze majowe spotkanie DKK poświecone było twórczości tegoż pisarza. Na spotkaniu dominowała głównie poezja, przeczytano i omówiono kilka wierszy, szczególnej analizie poddano Przesłanie Pana Cogito uznane za dekalog. W spotkaniu wzięło udział 8 osób.


"SHANTARAM" GREGORY DAVID ROBERTS (9.04.2018)

Kwietniowa dyskusja dotyczyła książki "Shantaram" autorstwa Gregorego Davida Robertsa. Powieść ta ma formę pamiętnika, została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia autora. Bohater skazany za napad na bank, uciekł z australijskiego więzienia, przeżył 10 lat w Indiach, gdzie pałał się handlem narkotykami, fałszowaniem paszportów, leczeniem w slumsach ludzi. Uczestniczy również w wojnie w Afganistanie. Książka ta to ponad 800 stron przygody, sensacji, historii i romansu, bajkowych opisów Indii, przemiany głównego bohatera pod pływem filozofii i kultury hinduskiej z awanturnika w shantarama - "boży pokój". Warto przeczytać, choć niektórym uczestnikom DKK nie tylko objętość, ale i tematyka powieści sprawiła nie lada wyzwanie. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.


"KORIOLAN" i "ŻYCIE I ŚMIERĆ KRÓLA JANA" WILIAM SZEKSPIR (5.03.2018)

W marcu na Dyskusyjnym Klubie Książki staraliśmy się zgłębić wiedzę na temat twórczości Wiliama Szekspira na podstawie dwóch dramatów: "Koriolan" i "Życie i śmierć króla Jana".

"Koriolan" - bohaterem tragicznym utworu jest rzymski żołnierz, Gnejusz Marcjusz Koriolan. Akcja toczy się w starożytnym Rzymie. Dramat ten to opowieść, o władzy - kto powinien ją pełnić i dlaczego ludzie wielcy nie zawsze są jej godni, o nienawiści, o różnych odcieniach miłości i oczekiwaniach, jakie ze sobą niesie to uczucie. W utworze tym przedstawiona jest też relacja między synem, a matką. Atutem dramatu jest ukazanie ludu-motłochu, który jest głupi, zmienny, łatwo nim manipulować. Koriolan ginie z rąk morderców pracujących na zlecenie Aufidiusza.
"Życie i śmierć króla Jana" - mamy tu przedstawione dzieje króla Anglii - Jana (Jana bez Ziemi). Akcję dramatu rozpoczyna wezwanie do abdykacji Jana bez Ziemi, ogłoszone przez francuskiego króla Filipa, zgodnie z życzeniem Artura z Bretanii. Kolejne akty spokojnie ale ciekawie opisują nagłe zmiany sojuszów i liczne intrygi, odbywające się na dworze. W końcu, króla zabija mnich, podając mu truciznę.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że warto było sięgnąć po literaturę tak znanego dramatopisarza.



"PASJA ŻYCIA" IRVING STONE (5.02.2018)

"Pasja życia" napisana mistrzowsko przez Irvinga Stona to zbeletryzowana biografia wielkiego i znanego malarza, Van Gogha. Znanego i uznanego obecnie. Za życia Van Gogh był kompletnie niedoceniany jako artysta. Był też głęboko nieszczęśliwym człowiekiem. Wrażliwym na ludzką krzywdę, odbierającym czule świat, dążącym do szczęścia, którego nie mógł uchwycić. Człowiek, który przepełniony był właśnie ową tytułową "pasją życia", szukający spełnienia nigdy nie odnalazł tego czego poszukiwał i co było mu potrzebne. Dyskutowaliśmy o Van Goghu z zapałem. Zastanawialiśmy się nad jego wrażliwością, nad cierpieniem duszy, niespełnieniem artystycznym. Niewątpliwie powieść Irvinga Stona zaraża ciekawością i sprawia, że czytelnik zaczyna chcieć wiedzieć więcej. O malarzu, którego duszę przepełniała pasja do malowania, a serce drżało z potrzeby miłości i szczęścia.



"SPUŚCIZNA" ISAAC BASHEVIS SINGER (8.01.2018)

W styczniowe popołudnie przenieśliśmy się w świat, którego już dawno nie ma, a który w sposób barwny i plastyczny przybliża nam na kartach swoich powieści Isaac Bashevis Singer. Zapoznaliśmy się z jego fenomenalną książką "Spuścizna". Pełno w niej nietuzinkowych postaci: cadyków, ortodoksyjnych i zasymilowanych Żydów, grzeszników, szaleńców, ludzi poszukujących szczęścia, błądzących. Bieda przeplata się tu z bogactwem, pragnienie dobra z zemstą i zbrodnią. Pytania o sens życia, o to czym jest dobro i zło pozostają otwarte. I to już skłania do refleksji. Singer otwiera przed nami wrota przedwojennego żydowskiego świata zupełnie nam nieznanego. A to pobudza wyobraźnię. I tak właśnie było podczas naszego spotkania. Opuściliśmy przyjazne progi biblioteki pełni energii i chęci by zapoznać się kolejnymi pozycjami autorstwa Singera.



"ZBRODNIA I KARA" FIODOR DOSTOJEWSKI (4.12.2017 )

Czasami warto powrócić do tego co znaliśmy kiedyś i odkryć to na nowo. Ta myśl przyświecała naszemu Dyskusyjnemu Klubowi, w momencie, gdy zdecydowaliśmy się na wybór powieści autorstwa Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara". Zadziwiające jest to, że bez względu na to ile razy czyta się tę pozycję, zawsze odkrywa się w niej coś czego poprzedni się nie dostrzegało. Dostojewski sięgnął w "Zbrodni i karze" aż do dna ludzkiej duszy. Nic więc dziwnego, że ta powieść pasjonuje i nas i zapewne będzie intrygować kolejne pokolenia.


"BIAŁA WILCZYCA" THERESA REVAY (06.11.2017)

W listopadowe, późne popołudnie, w przytulnym wnętrzu otwockiej biblioteki cofnęliśmy się w czasie aż do 1917 roku. A stało się to za sprawą powieści autorstwa Theresy Revay "Biała Wilczyca". Wraz z jej bohaterką, Ksenią, błąkaliśmy się po ogarniętych Rewolucją Październikową uliczkach Petersburga, potem towarzyszyliśmy jej w ucieczce do Paryża. Powieść Theresy Revay poza fikcyjnymi wątkami i bohaterami ofiarowuje czytelnikowi również te autentyczne. Razem z Ksenią przenosimy się najpierw w czarujące lata dwudzieste, potem doświadczamy koszmaru drugiej wojny. Powieść pełna emocji, pokazująca prawdziwe oblicze tamtych lat.


"ŻART" MILAN KUNDERA (02.10.2017)

Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliliśmy się nad powieścią Milana Kundery "Żart". Książka ta wywołała wśród dyskutantów spore emocje. Przypadkowość zdarzeń, które tak naprawdę definiują późniejsze życie bohatera skłoniła wszystkich obecnych do refleksji nad codzienną egzystencją. Bo kto wie, czy i my, czy to podejmując świadome decyzje czy też płynąc z prądem nie padamy ofiarą specyficznego żartu, który kształtuje nasz los.


WAKACYJNE DKK
"POCZWARKA" (17.07.2017)
"DROGA LODOWA" (28.08.2017)

Mimo wakacyjnej atmosfery książki omawiane na spotkaniach DKK poruszały trudną tematykę.
"Poczwarka" - książka Doroty Terakowskiej o "dzieciach gorszego Boga". Bohaterowie to Adam i Ewa- młode małżeństwo z idealnie zaplanowanym życiem, które legło w gruzach gdy na świat przychodzi dziecko- owoc ich miłości- dziewczynka z najsilniejszą postacią zespołu Downa. Autorka w swojej powieści ukazuje nam postawę rodziców, którzy muszą poradzić sobie z problemem przerastającym ich samych. Uczy nas tolerancji i wyrozumiałości dla rodzin borykających się z tą chorobą. Uświadamia nam też, że nie wszystko da się zaplanować, nie wszystko zależy od nas. Książkę naprawdę warto przeczytać.
"Droga lodowa" - wspomnienia Stefana Waydenfelda, syna otwockiego lekarza, który wraz z rodziną i innymi Polakami w 1940 r. został wywieziony na zsyłkę na daleką północ do Kotłasu. Wojenna tułaczka, praca ponad siły przy wyrębie lasu, głód, ziąb, wyniszczające choroby i obawa o jutro to codzienność, z którą bohaterowie starli się walczyć w miarę możliwości. Mimo tych przeciwności losu, udało im się przedostać na Bliski Wschód do Iranu, gdzie poznaje żonę. Wstępuje do wojska, walczy we Włoszech pod Monte Cassino. Po wojnie nie chcąc wracać do komunistycznej Polski na stałe osiada w Londynie. Zmarł w 2011 roku. Książkę czyta się jak powieść. Napisana jest lekkim, przystępnym językiem mimo, że traktuje o rzeczach strasznych.



"DOM TĘSKNOT" PIOTR ADAMCZYK (26.06.2017)

Ostatnie przed wakacjami spotkanie naszego klubu odbyło się 26 czerwca i poświęcone było książce Piotra Adamczyka "Dom tęsknot" opowiadającej o mieszkańcach starej, wrocławskiej kamienicy. Głównym bohaterem jest Piotr, najpierw mały chłopiec, później młodzieniec i dorosły mężczyzna. Opisuje on ze swojej perspektywy własną rodzinę i pozostałych mieszkańców kamienicy tworzących niezwykły zbiór typów charakterystycznych dla powojennego Wrocławia. Są wśród nich niemieckie zakonnice, szabrownicy, przodownicy pracy i komunistyczni działacze oraz rodzice Piotra: polski repatriant i Niemka, która postanowiła pozostać we Wrocławiu. W piękny sposób ukazany jest wątek miłości Piotra i córki repatriantów - Laury. W książce nie brakuje również elementów sensacyjnych. Powieść ukazuje skomplikowane losy ludzkie, w które autor wplata ważne momenty powojennej historii Polski. Wielu klubowiczów zachwyciła opowieść o miłości pełna poezji i niezwykłego nastroju, dla innych ciekawy był wątek sensacyjny - poszukiwanie relikwii w postaci kielicha Lutra. Niektórym uczestnikom spotkania nie odpowiadał sposób narracji przedstawiony przez autora, momentami zbyt infantylny. Mimo to wszyscy zgodzili się, że "Dom tęsknot" jest sympatyczną powieścią godną polecenia, każdy czytelnik może znaleźć w niej coś dla siebie.
Alicja Sutarzewicz


"ŚLADY MAŁYCH STÓP NA PIASKU" I "WYJATKOWY DZIEŃ" ANNE-DAUPHINE JULLIAND (29.05.2017)

Na majowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książkach francuskiej dziennikarki Anne-Dauphine Julliand "Ślady małych stóp na piasku" i jej kontynuacji "Wyjątkowy dzień". Pierwszą część autorka poświęciła zmaganiom swojej dwuletniej córeczki Thais z nieuleczalną chorobą genetyczną - leukodystrofią metachromatyczną. W drugiej zaś części powieści wspomina Thais i w szczególny sposób przeżywa dzień 29 lutego, kiedy to jej córeczka obchodziłaby ósme urodziny. Thais przeżyła trzy lata i dziewięć miesięcy. Miała krótkie, lecz piękne życie. Przedstawia nam swoją rodzinę i opowiada, jak poradzili sobie w tych trudnych chwilach. Opisuje przeżycia i więzi, dzięki którym są dziś silniejsi. Autorka tworzy dom pełen miłości i pamięci. To wyjątkowa publikacja krótka, aczkolwiek ogromnie bogata w treść. To zdaniem klubowiczów forma poradnika. Wiele tu mądrych cytatów, zdań wnoszących miłość, ciepło, zrozumienie.


"BEZ DOGMATU" HENRYK SIENKIEWICZ (24.04.2017)

Ostatnie spotkanie poświęciliśmy Henrykowi Sienkiewiczowi i jego jakże innej, mniej znanej powieści psychologicznej na poły biograficznej "Bez dogmatu". Poznajemy w tej powieści inne oblicze naszego noblisty znanego głównie z literatury historycznej. Pierwotny tytuł "W pętach", konwencja dziennika, którego główny bohater Leon Płoszowski jest jego narratorem. Potomek rodziny ziemiańskiej, arystokrata tak z pochodzenia, jak i w dziedzinie duchowej. Typowy przedstawiciel swojej epoki, który popada w kosmopolityzm i dekadentyzm tak skrajny, że ostatecznie musi porzucić wszystko to, na czym w życiu swym mógłby się oprzeć. Żyje bez dogmatów - bez żadnych wartości. Powieść o ciekawej fabule, o aktualnych pytaniach egzystencjalnych, napisana dobrym sienkiewiczowskim warsztatem pisarskim. Warto sięgnąć po nią choćby po to, aby przybliżyć sobie realia życia codziennego i stosunki społeczne panujące na ziemiach polskich u schyłku XIX w i poznać inne oblicze Henryka Sienkiewicza.


"JĄDRO CIEMNOŚCI" JOSEPH CONRAD (27.03.2017)

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Josepha Conrada, jako forma uczczenia 160 rocznicy urodzin autora. Dlatego też, kwietniowe spotkanie DKK poświęciliśmy Conradowi i jego książce Jądro ciemności. Na spotkanie została zaproszona dyrektor Biblioteki Powiatowej w Otwocku pani Ewa Koc posiadająca dużą wiedzę o autorze. W swojej placówce bowiem zorganizowała wspaniałą wystawę o Conradzie. W ciekawy i pasjonujący sposób przybliżyła nam sylwetkę Conrada i jego twórczość. Joseph Conrad Korzeniowski urodził się w 1857 r. w Berdyczowie. Syn działacza niepodległościowego, w wieku 17 lat wyjechał do Francji. Był marynarzem, służył w brytyjskiej marynarce handlowej. Na stałe osiadł w Anglii i pisał w języku angielskim, nigdy jednak nie wyzbył się polskości. Miał duszę Polaka, Europejczyka. Omawiana książka Jądro ciemności jest jednym z najbardziej znanych utworów literatury. Została zainspirowana pobytem autora w Kongu Belgijskim. To tam spotkał się z okrucieństwem kolonializmu białego człowieka nad tubylcami, ich poniżaniu, wykorzystywaniu i upokarzaniu. Jadro ciemności jest utworem trudnym, niejasnym i wieloznacznym, niełatwym w odbiorze. Przeładowana szczegółowymi opisami przyrody i bohaterów. Dla wyrobionego i dojrzałego czytelnika.






"NARZECZONA SCHULZ" AGATA TUSZYŃSKA (27.02.2017)

Narzeczona Schulza Agaty Tuszyńskiej to książka, o której rozmawialiśmy na kolejnym spotkaniu DKK. To zbeletryzowana historia o miłości , stracie i sztuce, gdzie mieszają się wątki miłości i wojny. Tytułowa postać to Józefina Szelińska nazwana Juną przez samego Brunona Schulza, z którym związana była uczuciowo przez ponad pół wieku. To Ją nazwał swoją muzą, to do niej napisał ponad 200 listów (wszystkie zaginęły), to Jej zadedykował Sanatorium pod Klepsydrą. Historię związku tych dwojga poznajemy z listów Juny do Jerzego Ficowskiego, który po śmierci Schulza zajął się odtworzeniem jego biografii. Juna do końca życia pozostała samotną, tragiczną postacią. Całe Jej życie było rozpamiętywaniem przeszłości związanej z Schulzem. Na temat bohaterów uczestnicy spotkania byli zgodni - Juna kobieta wykształcona, atrakcyjna; Bruno zdolny, utalentowany, fizycznie jednak mało atrakcyjny, z dewiacjami seksualnymi. Książka warta przeczytania, inspirująca do sięgnięcia po twórczość Brunona Schulza.




SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI (30.01.2017)

Tematem styczniowego spotkania naszego klubu była powieść Joanny Bator "Ciemno, prawie noc", która zdobyła nagrodę Nike w 2013 roku. Książka wywołała skrajne emocje wśród klubowiczów. Jedna z osób stwierdziła, że książka się jej nie podobała, ale nie dziwi się, że otrzymała nagrodę, jeśli kryterium przyznawania nagród jest dziwność, odmienność, mroczność, czy wręcz obrzydliwość literatury.
Bohaterka książki przyjeżdża do Wałbrzycha, swojego rodzinnego miasta, po to, by napisać artykuł o tajemniczym zniknięciu trójki dzieci. Sprawa wiąże się też z innymi zdarzeniami: okrutnym zachowaniem wobec zwierząt, czy samozwańczym prorokiem i jego następcą. Alicja zamieszkuje w starym, poniemieckim domostwie i zbierając materiały do reportażu, zaczyna rozmawiać z okoliczną ludnością. Z tych opowieści dowiaduje się prawdy na temat siebie samej i swojego tragicznego dzieciństwa, na które cieniem położyło się szaleństwo matki i śmierć siostry, oraz legenda zamku Książ. Opowieści poszczególnych osób układają się w historię Wałbrzycha od czasów przedwojennych do współczesności. Autorka przedstawia również współczesną, prowincjonalną, fanatycznie religijną Polskę ukazując powierzchowność wiary i piętnując fanatyzm nie tylko religijny.
Dla kilku osób, sposób ukazania polskiego społeczeństwa przez autorkę, był nie do przyjęcia, zwłaszcza cytowanie wpisów internetowych będących jednym ciągiem przekleństw; widziały one tylko mroczną stronę powieści. Innym podobały się opowieści pojedynczych osób o ich tragicznych losach, w których dostrzegały przejawy dobra.
W utworze znajdziemy mroczny kryminał, dreszczowiec, baśniową fantastykę, powieść historyczną i współczesną - może to zbyt dużo jak na jedną książkę. Dla mnie powieść, przez to pomieszanie gatunków, była trochę nierówna, ale warto po nią sięgnąć, aby przekonać się, czy bardziej nas oburza czy zachwyca.
Alicja Sutarzewicz




RELACJE ZE SPOTKAŃ Z LAT UBIEGŁYCH






Wykorzystujemy cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale należy się liczyć z błędami przy obsłudze konta bibliotecznego (rezerwowaniu pozycji).