"MISTRZ I MAŁGORZATA" MICHAŁ BUŁHAKOW (28.11.2016)

Na listopadowy wieczór DKK wybraliśmy "Mistrza i Małgorzatę" Michała Bułhakowa. Bułhakow pisał tę powieść 12 lat i stworzył wybitne dzieło, bardzo ważne w XX wiecznej literaturze rosyjskiej. Zmagał się też z cenzurą o dopuszczenie powieści do publicznego obiegu. W powieści autor przedstawia satyryczny obraz środowiska twórczego Moskwy, którzy w stolicy Rosji co roku wyprawiają bal oraz wątek biblijnego spotkania Poncjusza Piłata z Jezusem. Poznajemy w niej także Wolanda - wcielenie szatana z jego diabelską asystą na czele z kotem Behemotem - mistrzem manipulacji i intrygi, tytułowego Mistrza-literata i Małgorzatę. "Mistrz i Małgorzata" to wielowątkowa powieść o odwiecznej walce dobra ze złem, łącząca elementy baśni z historią, miłością i humorem, a zarazem metafora okrutnych czasów stalinowskich.


"GAUMARDŻOS. OPOWIEŚCI Z GRUZJI" ANNA DZIEWIT-MELLER I MARCIN MELLER (24.10.2016)

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji". Ta właśnie książka napisana przez panią Annę Dziewit-Meller i pana Marcina Mellera zabrała nas w październikowe późne popołudnie w nieznane rejony. Odkryła przed nami rozśpiewane i roztańczone oblicze Gruzji, pokazała jak wiele musieli poświęcić jej mieszkańcy, by zachować tożsamość narodową. W opowieści jest wszystko i melancholia poranków i ożywcza nuta gruzińskiej muzyki. Jest tęsknota za wolnością, walka o nią i odkrywanie siebie. Jest miłość do jedzenia, podróży, gór i drugiego człowieka. Jest Gruzja pokazana okiem tych, którzy pokochali ją taką jaka jest, ze wszystkimi zaletami i słabościami. Opowieść ukazała nam nieznane oblicze tego kraju. Na zakończenie dyskusji zgodnie stwierdziliśmy, że chętnie spotkalibyśmy autorów, którzy z taką pasją opowiadają o miejscu, które w szczególny sposób zapadło im w serca.
Magdalena Kordel


ELŻBIETA CHEREZIŃSKA "LEGION" (26.09.2016)

Wrzesień to czas babiego lata, dojrzewających kasztanów, a zarazem miesiąc pamięci bohaterów II wojny światowej i z tego też powodu na wrześniowe spotkanie DKK została wybrana powieść Elżbiety Cherezińskiej "Legion". "Legion" to powieść historyczna licząca ponad 800 stron, przedstawiająca dzieje żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej. Atutem powieści są jej bohaterowie. To w większości postaci prawdziwe, zwykli ludzie ze swoimi słabościami, którzy kochają i nie obcy im jest strach. Ich losy, które się wzajemnie przeplatają poznajemy od pierwszego dnia trwania wojny do jej zakończenia, by w końcu połączyła ich Brygada. W obliczu dramatycznych wydarzeń wojennych podejmują walkę z dwoma wrogami najpierw z Niemcami później z Sowietami. Wykazują się nie tylko odwagą, ale też męstwem i prawdziwą miłością do ojczyzny. Autorka nie ocenia i nie gloryfikuje bohaterów, to książka "O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny". Książka wzbogaca nas o mało znane fakty historyczne. Warto przeczytać. Zachęcamy do lektury.


TERRY PRATCHETT "CZARODZIECIELSTWO" (29.08.2016)

Na sierpniowym spotkaniu naszego Dyskusyjnego Klubu Książki było zabawnie i z całą pewnością nieco magicznie. Nie mogło być inaczej bowiem rozmawialiśmy o powieści napisanej prze Terrego Pratchetta "Czarodzicielstwo". Przy tym autorze nie można się nudzić, choć zgodnie stwierdziliśmy, że "Czarodzicielstwo" to jeden ze słabszych tytułów. Co i tak nie znaczyło, że nie znaleźliśmy w powieści smaczków i wielu interesujących wątków. Książki napisane przez Pratchetta to kopalnie pomysłów i komicznych scen. Postacie są niebanalne i potrafią zaskakiwać. Wszechobecna magia sprawia, że nawet najtwardziej stąpający po ziemi dorosły na powrót poczuje się dzieckiem. A czegóż więcej można pragnąć w słoneczne sierpniowe popołudnie? Czary, biblioteka miłe grono maniakalnych czytelników i Pratchett. Chyba nic więcej nie muszę dodawać.
Magdalena Kordel


MAGDALENA KORDEL "NADZIEJE I MARZENIA" (25.07.2016)

W lipcowe popołudnie z naszej otwockiej biblioteki przenieśliśmy się w pachnące górskim powietrzem rejony Malowniczego. "Nadzieje i marzenia" to kolejna i ostatnia część serii, której główną bohaterką jest Magda. Uczestnicy dyskusji tym razem mogli o szczegóły podpytać samą autorkę, która jako uczestnik DKK była obecna na spotkaniu. Potoczyła się wartka dyskusja. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wątek historyczny. Autorka opisując historię dba o szczegóły i bardzo dużo czasu poświęca na przeglądanie materiałów archiwalnych. Dzięki temu jej książki są prawdziwe, pozwalają na podróż czytelnika w przeszłość. Niektórzy uczestnicy sugerowali pani Magdzie by w przyszłości skupiła się na powieściach historycznych. Z uwagi na czytelników, którzy również oczekują wątków współczesnych pozostanę przy pisaniu powieści dwutorowo - stwierdziła sama autorka. Z powieści pani Magdy emanuje dobro, ciepło, miłość oraz duża doza humoru czego oczekują rzesze czytelników. Podczas spotkania rozmawialiśmy również o tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa przeszłość i pamięć o tym co minęło.

STANISŁAW GRZESIUK "NA MARGINESIE ŻYCIA" (27.06.2016)

Ta książka dla naszego otwockiego Klubu Dyskusyjnego była pozycją szczególną. Bo część wydarzeń opisywanych przez Grzesiuka dzieje się w naszym mieście, Otwocku. Tutaj właśnie leczono gruźlicę i do otwockiego szpitala trafił autor na kurację. Grzesiuk ma specyficzny styl. Jego książki napisane są prostym językiem. Ale jednocześnie są kwintesencją prawdy. Nie potrzeba ozdobników by napisać o strachu, o śmierci ale też o niesamowitej woli przetrwania. O sile śmiechu i przyjaźni. "Na marginesie życia" wprawdzie w niewielkim stopniu przybliżyła nam życie mieszkańców Otwocka ale z całą pewnością pogłębiła naszą wiedzę w zakresie tego jak kiedyś leczono gruźlicę. Pokazała też osamotnienie i wykluczenie chorych, drastyczne metody operacji. I o ile nie dowiemy się z tej książki jak wyglądało miasto to możemy pełnymi garściami czerpać informacje o tym jak funkcjonowały otwockie szpitale. A to przecież też część naszej historii.
Magdalena Kordel


LEOPOLD TYRMAND "WĘDRÓWKI I MYŚLI PORUCZNIKA STUKUŁKI" (23.05.2016)

Ta nieskończona mikro powieść, napisana prze Leopolda Tyrmanda, wywołała wśród uczestników spotkania burzliwą dyskusję. Jej bohater wzbudzał skrajne emocje. Od niechęci po zachwyt. Kim więc jest wspomniany wyżej Stukułka? Jest żołnierzem, uczestnikiem kampanii wrześniowej. Brzmi podniośle. Ale to tylko ułuda. Tyrmand w swojej powieści kpi z powszechnego rozumienia bohaterstwa. Jasno daje do zrozumienia, że śmierć na polu chwały może i jest postrzegana jako przejaw hartu ducha, oddania sprawie i odwagi ale taki nieustraszony bohater ma jedną główną wadę: jest martwy. Stukułka chce się zasłużyć. Chce być dzielny. Ale przede wszystkim postanawia pozostać żywy. Tyrmand stworzył niezwykle złośliwy, ironiczny a jednocześnie błyskotliwy tekst. Niewątpliwie autor mistrzowsko włada słowem, umie się nim bawić, żonglować i sprawiać, że czytelnik daje się wciągnąć w opowieść bez względu na to czy bohater budzi jego sympatię czy wręcz przeciwnie. Dowodem tego była zażarta dyskusja podczas naszego bibliotecznego spotkania. Nasza grupa wręcz podzieliła się na obozy, z których jeden stał murem po stronie Stukułki i go rozumiał a drugi bezwzględnie go potępiał. I właśnie to dowodzi, że Tyrmand, w swoim pisarskim fachu był mistrzem. Ktoś kto umie sprawić, że bohater powieści budzi tak wiele uczuć po prostu musi nim być.
Magdalena Kordel


DZIEWCZYNY Z POWSTANIA, DZIEWCZYNY WOJENNE,
DZIEWCZYNY Z SYBERII I DZIEWCZYNY WYKLĘTE (25.04.2016)

Na kwietniowym spotkaniu DKK panowała poważna, pełna melancholii atmosfera. Bowiem książki o których dyskutowaliśmy skłaniały do przemyśleń i refleksji. Tym razem rozmawialiśmy o dziewczętach, którym przyszło żyć w trudnych, wymagających ogromnej odwagi, czasach.
Dziewczyny z Powstania, Dziewczyny wojenne, Dziewczyny z Syberii i Dziewczyny Wyklęte... To tylko tytuły a mówią tak wiele. Ale żeby opowiedzieć o heroizmie, o niebywałej determinacji, odwadze, nie potrzeba wielkich i wyszukanych słów. Choć niewątpliwie wielkie duchem były bohaterki wyżej wymienionych pozycji. Tamte dziewczyny, matki, żony, córki... Dobrze, że zdecydowaliśmy się kwietniowe popołudnie poświęcić właśnie im. Bo wiele zdarzeń i osób może pójść w niepamięć, zaginąć w mrokach upływającego czasu. Ale one powinny na zawsze zostać wieczne żywe, obecne, świecące przykładem, promieniujące dumą. Za nic na świecie nie powinniśmy pozwolić by zniknęły. A to właśnie od nas zależy czy przetrwają. To pamięć przyszłych pokoleń uczyni je nieśmiertelnymi. Więc pamiętajmy o dziewczynach z powstania, z lat wojennych, z Syberii i tych wyklętych. Rozmawiajmy, czytajmy, mówmy o nich naszym dzieciom. Z takim nastawieniem opuściliśmy gościnne progi otwockiej biblioteki. A za nami snuły się wspomnienia dziesiątek dzielnych kobiet dzięki którym możemy teraz żyć, kochać i smakować wolność.
Magdalena Kordel


WILK MAREK HŁASKO (04.04.2016)

Tym razem na naszym otwockim DKK dyskutowaliśmy o powieści Marka Hłaski "Wilk", która choć napisana jako pierwsza dopiero teraz została udostępniona czytelnikom. Zgodnie stwierdziliśmy, że przedstawiony tam portret międzywojennej Warszawy przygnębia i porusza. Uderzają obrazy nędzy i biedy. Hłasko doskonale oddał klimat dzielnicy robotniczej. Ze stron powieści atakuje nas poczucie beznadziejności i przygnębienia. Jednak Rysiek Lewandowski, chłopak z Marymontu marzy o lepszym, dostatnim życiu. Dochodzi do wniosku, że panaceum na zło i wszechobecną nędzę jest nadchodzący komunizm.
Naszą dyskusję wzbogacił jeden z uczestników DKK, który opowiedział o prywatnym życiu Marka Hłaski. O kawiarniach i restauracjach, które odwiedzał (nieistniejąca już "Kameralna" i trwająca aż po dziś dzień "Amatorska"), o tym jak się bawił i co lubił.
Wszyscy uczestnicy dyskusji zgodzili się, że koło "Wilka" nie można przejść obojętnie. To powieść obrazująca nieistniejącą już Warszawę, główny bohater jest do bólu prawdziwy, jego marzenia o poprawieniu bytu trafiają prosto w serca czytelników.
Magdalena Kordel


MĘŻCZYŹNI, KTÓRZY NIENAWIDZĄ KOBIET
STIEG LARSSON (29.02.2016)

Tym razem na spotkaniu DKK postanowiliśmy pójść w bardziej mroczne tematy i zajęliśmy się kryminałem autorstwa Stiega Larssona, "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". Zdania na temat książki były podzielone. Części czytających styl pisarza przypadł do gustu i uznali akcję powieści za wciągającą, inni zaś zupełnie nie zgadzali się z tym zdaniem. Dzięki temu wywiązała się burzliwa dyskusja. W rezultacie doszliśmy do polubownych wniosków, że opowieść Larssona jest na tyle wielowymiarowa, że ci, którzy nie przepadają za kryminałami mogą skupić się na wątkach społeczno-obyczajowych i polityczno-ekonomicznych, których w książce nie brakuje.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że przedwczesna śmierć Stiega Larssona to ogromna strata, bo niewątpliwie autor, który tak szybko i dynamicznie się rozwijał mógłby jeszcze wiele dokonać. Nie bez przyczyny to właśnie jego powieści otworzyły drogę innym szwedzkim kryminałom, które zaczęto masowo tłumaczyć na język polski.
Magdalena Kordel
PANTALEON I WIZYTANTKI MARIO VARGAS LLOSA (25.01.2016)

"Pantaleon i wizytantki" powieść autorstwa Mario Vargas Llosa, o której dyskutowaliśmy na styczniowym Dyskusyjnym Klubie Książki wzbudziła wiele emocji i kontrowersji. Właściwie nie mogło być inaczej, bo książka porusza drażliwe kwestie.
Armia stacjonująca w peruwiańskiej Amazonii boryka się z pewnym "nabrzmiałym" problemem. Otóż gorący klimat, oddalenie żołnierzy od domów i żon, nuda doprowadzają do tego, że ilość gwałtów na cywilnej ludności rośnie w zastraszającym tempie. I właśnie temu ma zapobiec główny bohater powieści, kapitan Pantaleon. To oddany służbie, bardzo poukładany i sumienny człowiek. Wiadomo, że powierzone mu zadanie zostanie wykonane perfekcyjnie. Wizytantki pod wodzą Pantaleona działają precyzyjnie niczym w zegarku. Pantaleon, świetny organizator dba o to by wszystko było poukładane, Pantaleon służbista dopilnowuje, by zdać szczegółowe wręcz drobiazgowe raporty ze swoich poczynań.
Autorowi wyszła z tego wybuchowa mieszanka. I taki zapewne był jego zamiar. Pod płaszczykiem śmiechu i zabawności pokazała coś o wiele mniej optymistycznego. Hipokryzję, nieodpowiedzialność, brak ludzkich uczuć, pozbycie się skrupułów i wyzucie z moralności.
Powieść jest świetną satyrą, wywołującą momentami wybuchy serdecznego śmiechu, która za moment przechodzi w poważne refleksje.
Tak w skrócie można też opowiedzieć o naszej dyskusji. Było zabawnie, poważnie i emocjonalnie.
Magda Kordel
SPOTKANIE DKK (28.12.2015)

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w 2015 roku omawiałyśmy książkę wybitnego japońskiego autora Kobo Abe "Kobieta z wydm". Książka opowiada historię nauczyciela z zawodu entomologa, który bierze parę dni urlopu i wyrusza na wydmy w poszukiwaniu rzadkich gatunków owadów. Poszukując noclegu z pomocą mieszkańców wioski, trafia do chaty znajdującej się w głębokiej jamie zamieszkałej przez samotną kobietę. Gdy budzi się następnego dnia odkrywa, że była to pułapka - znika drabina, a on zostaje uwięziony wbrew swojej woli z tytułową kobietą i zmuszony do syzyfowej pracy. Aby przeżyć musi codziennie toczyć walkę z wszechogarniającym ich piaskiem, wciskającym się w niemal każdą szczelinę. Piasek bowiem to niemy bohater, któremu autor nadał metaforyczne znaczenie w tej powieści i jest obecny w każdym rozdziale, opisany bardzo obrazowo. Mężczyzna początkowo się buntuje, planuje ucieczkę, pragnie się uwolnić, z czasem jednak się poddaje i akceptuje zaistniałą sytuacją. Gdy nadarza się okazja wydostania się z tej pułapki i powrotu do wcześniejszego życia odkłada ją na później. Treść książki można odczytywać na wiele sposobów, może symbolizować wiele aspektów życia każdego z nas. Atmosfera w książce jest przytłaczająca wręcz klaustrofobiczna, jednak mimo tego a może właśnie dlatego na długo zapada w pamięć. W spotkaniu wzięło 8 uczestników.


SPOTKANIE DKK (30.11.2015)

Listopadowe spotkanie otwockiego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało utworowi autorstwa Jessie Burton "Miniaturzystka". Karty powieści przeniosły uczestników klubu do siedemnastowiecznego Amsterdamu. Młoda dziewczyna, Nella Oortman przybywa do domu świeżo poślubionego małżonka, bogatego kupca. Ma nadzieję zostać szczęśliwą żoną i matką. Jednak już od początku nie wszystko układa się po jej myśli. Zamiast zainteresowania i spodziewanego wspólnego dzielenia sypialni dziewczyna dostaje w prezencie od męża miniaturowy domek. I właściwie od tego wszystko się zaczyna, bo na arenie pojawia się intrygująca postać Miniaturzystki. I to jej osoba najbardziej poruszyła wszystkich dyskutujących o powieści. Zastanawialiśmy się kim była? Czarownicą, osobą igrającą z uczuciami innych? Chciała pomóc czy wręcz przeciwnie zburzyć spokój każdemu kto zdecydował się zamówić u niej miniaturki? Z dużym zainteresowaniem też rozmawialiśmy o zwyczajach siedemnastowiecznego Amsterdamu, o życiu ludzi w tamtych czasach. O odmienności która wtedy postrzegana była w kategorii grzechu i występku. Zgodnie stwierdziliśmy, że końcówka powieści pozostawia niedosyt. Kto wie może autorka zostawiła sobie uchyloną furtkę i powstanie kolejna część "Miniaturzystki".
Magdalena Kordel


SPOTKANIE AUTORSKIE ZE STEFANEM WASILEWSKIM DKK (4.11.2015)

Gościem kolejnego spotkania autorskiego w naszej bibliotece był pan Stefan Wasilewski - sybirak, mieszkaniec Otwocka. Na spotkaniu pan Stefan dał zebranym uczestnikom żywą lekcję historii. Swoje wspomnienia z okresu II wojny światowej rozpoczął od chwili, kiedy jako siedmiolatek wraz z mamą i czwórką rodzeństwa zostali wywiezieni na Syberię, gdzie przeżyli w trudnych warunkach, ciężko pracując w zamian za wyżywienie. Po tej gehennie wyruszyli w dalszą drogę tułaczą, aż dotarli do Afryki. Udało im się przeżyć dzięki wielkiej determinacji i wzajemnemu wsparciu. Po 8 latach wracają do ojczyzny, jednak i tu nie mogą czuć się bezpiecznie. Na zakończenie spotkania pan Stefan zaprezentował się zebranym, jako poeta i przeczytał dwa wybrane spośród wielu swoich wierszy. Mamy nadzieję, że niedługo zostaną one wydane w tomiku. Po spotkaniu można było nabyć książki "Droga przez piekło" i "Śladami tułaczy" wraz z autografem i dedykacją, w których autor opisał wszystko to, co nam opowiedział.
Spotkanie odbyło się ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece, wzięło w nim udział ponad 40 osób.
SPOTKANIE DKK (26.10.2015)

W jesienne późne popołudnie nad gorącą, parującą herbatą iw bardzo miłym towarzystwie zastanawialiśmy się, czy z miłości można zabić? I czy do osoby, która z premedytacją popełnia morderstwo można czuć sympatię? Za te rozważania i zagorzałą dysputę odpowiada Stephen King, bo właśnie o jego powieści "Dolores Claiborne" dyskutowaliśmy.
Mieszkańcy Little Tall Island czekali blisko 30 lat, by dowiedzieć się, co przydarzyło się mężowi Dolores Claiborne pewnego dnia latem 1963 roku podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Podejrzana o zamordowanie swojej pracodawczyni, bogatej Very Donovan, Dolores niespodziewanie przyznaje się do popełnienia zupełnie innej zbrodni, uparcie jednak deklarując: 'Wszystko, co robiłam, robiłam z miłości'. Tak zaczyna się jej niezwykła opowieść...
King, niewątpliwy mistrz budowania nastroju, sprawia, że pyskatą, momentami wulgarną Dolores zaczyna się lubić. I to pomimo tego, że od początku wiemy z kim mamy do czynienia. Zapewne gdyby czytelnik poznał jej historię z gazetowych artykułów byłby przerażony. Nie wahałby się nazwać ją morderczynią. Ale słuchając jej spowiedzi powoli zmienia zdanie. Wręcz zaczyna trzymać za nią kciuki i w pełni ją rozumie. Bo zdarzają się sytuacje, które nie pozostawiają wyboru.
"Dasz się nabrać raz, zmądrzeć szybko czas. Dasz się nabrać dwa razy, jesteś cymbał bez skazy."
Oto jedna z zasad, którymi kieruje się Dolores. Nie dać się nabrać dwa razy. Nie dać się skrzywdzić ponad miarę, zawalczyć o siebie i o najbliższych. "Dolores Claiborne" to opowieść o kobiecie, która w życiu dotknęła wszystkiego co najgorsze, która musiała podjąć drastyczne decyzje a potem żyć ze świadomością tego co zrobiła. Kłamiąc, zmagając się z wyrzutami sumienia, koszmarami sennymi.
Czasem trzeba być bezduszną jędzą, żeby dać sobie radę w życiu. Czasem tylko to daje ci siłę..."
King napisał rewelacyjną powieść psychologiczną. Zagłębił się w kobiecą psychikę, wgryzł się w nią i zrobił to niezwykle umiejętnie. Co więcej pomimo tego, że z dekalogiem z reguły się nie dyskutuje tutaj nie mamy wyjścia i musimy się zastanowić, czy przykazanie "Ne zabijaj" jest takie bezsporne.
Jedno natomiast jest pewne. Jędze są potrzebne. I każda matka kochająca swoje dzieci staje się taką wiedźmą.
"Wszystko, co zrobiłam, zrobiłam z miłości... z miłości, jaką matka darzy swoje dzieci. To najsilniejsza miłość na świecie i najbardziej niebezpieczna. Największą jędzą na ziemi jest matka przerażona o swoje potomstwo"
Wspólnie doszliśmy do wniosku, że czasem nie pozostaje nam nic innego jak zostać jędzą... A z jędzą nie radziłabym zadzierać :)
Magdalena KordelSPOTKANIE DKK (28.09.2015)

"Fado" czyli jesienno-melancholijne DKK.
Jeżeli literaturę można byłoby sklasyfikować według pór roku to z całą pewnością "Fado" Andrzeja Stasiuka stanęłoby na regale opatrzonym etykietą "Jesień". I tak żeby wprowadzić się w jesienne klimaty, na ostatnim spotkaniu DKK rozmawialiśmy właśnie o tej książce.
Fado to melancholijna, nostalgiczna portugalska pieśń. I to właśnie ta tęsknota, smutek łączy wszystkie teksty omawianej przez nas książki. "Fado" to opowieść o podróży ale nie tylko takiej realnej ale też tej najbardziej osobistej, w głąb siebie.

"Najlepsza jest noc w obcym kraju.
Można wyobrażać sobie różne rzeczy, można odgadywać zarysy niewidzialnego pejzażu, pola, sady, miasta z białego kamienia (...), ale koniec końców zdaje się to psu na budę, bo zostajemy sam na sam z przestrzenią, która jest najstarsza ze wszystkich rzeczy."


I z samym sobą. I już nie ma dokąd uciec. Trzeba spojrzeć w głąb serca, sięgnąć w głąb pamięci, wspomnień. To właśnie najbardziej się wszystkim uczestnikom dyskusji podobało, to bijące z każdej strony książki podkreślenie, wręcz konieczność pamiętania. O tym co było, co otrzymaliśmy w spadku po naszych przodkach. Czytając, teksty pana Andrzeja, o Zaduszkach, Papieżu, domowych porankach, pokoju córki ożywają w nas zupełnie inne obrazy. Te, które nosimy w sobie, nasze prywatne wspomnienia, przeżycia, smutki. I na tym chyba polega ogromny dar Stasiuka. Opowiadając nam o tym co mu w duszy zagrało, melancholijnie zanuciło sprawia, że i my za jego przewodnictwem odkrywamy swoje własne pieśni. Nasze prywatne "Fado".

Przemysław Czapliński napisał:
"Andrzej Stasiuk wypracował sobie własny gatunek - dziennik włóczęgi, esej włóczykija. Jego podróżami rządzi kaprys i przypadek, a spójność nadaje im refleksja. Nie opis miejsc jest tu najważniejszy, lecz zebranie myśli po wyprawie, gdy w ruch puszczona zostaje pamięć i wyobraźnia." (fragment artykułu z "Gazety Wyborczej")

I rzeczywiście tak na nas wszystkich w to wrześniowe popołudnie podziałały słowa Stasiuka. Po prostu inspirująco.
Magdalena Kordel


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI WAKACYJNIE

W okresie wakacyjnym uczestnicy DKK spotkali się dodatkowo w niewielkim gronie dwukrotnie: 27 lipca 2015 roku by omówić twórczość Paulo Coelho


a 31 sierpnia książkę Bogumiła Hrabala - "Obsługiwałem angielskiego króla".


SPOTKANIE DKK (29.06.2015)

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (29 VI 2015) poświęcone było powieści Williama P. Yunga "Chata". Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie. Mack spędza w chacie weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatuśkiem, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika, i Sarayu, Azjatką uosabiającą Ducha Świętego. Sam Yung stwierdził, że powieść pisał z myślą o swoich dzieci. "Chata" ma być metaforą "domu, który budujesz na własnym cierpieniu".
Powieść porusza wiele zagadnień i stawia pytania, na które trudno znaleźć jednoznaczne odpowiedzi a jednocześnie są to problemy, które dotyczą każdego z nas. Któż bowiem choć raz w życiu nie zadał sobie pytania: dlaczego to właśnie ja? Dlaczego niegodziwość, niesprawiedliwość, cierpienie dotknęło moją rodzinę? Czym jest wybaczenie? Nic dziwnego, że "Chata" wywołała wśród uczestników spotkania żywą momentami wręcz zażartą dyskusję. Na zakończenie wszyscy uczestnicy doszli do wspólnego wniosku, że z całą pewnością nie można przeżyć życia bez miłości i że to właśnie ona pozwala na wybaczenie nawet największego zła.
Kolejne spotkanie DKK planowane jest pod koniec lipca. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę na ciekawą i frapującą dyskusję.

SPOTKANIE DKK
SPOTKANIE Z PANIĄ AGNIESZKĄ LINGAS-ŁONIEWSKĄ

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Otwocku 9 czerwca o godzinie 18.00 odbyło się spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Lingas-Łoniewską. Pani Agnieszka przyjechała do nas z Wrocławia gdzie mieszka i pracuje, czyli pisze. Jak sama autorka powiedziała tworzy prozę głównie dla kobiet, ale jej książki czytają również mężczyźni. W swojej twórczości łączy sensację z romansem. Pierwsza książka "Bez Przebaczenia" została wydała w 2010 roku, również w tym roku w USA ukazał się Dirty World (w polskiej wersji jako "Brudny świat"), a następnie trylogia "Zakręty losu", "Zakład o miłość", "Szósty", "W szpilkach od Manolo", trylogia "Szukaj mnie wśród lawendy" i inne. Autorka zdradziła nam, że obecnie pracuje nad książką "Skazani na ból" opowiadającej o trudnej miłości skinheada i Żydówki. Książki Pani Agnieszki wzbudzają wiele emocji. Poprzez literaturę i prowadzenie bloga autorka zawiera trwałe przyjaźnie z czytelnikami. Autorka dała się poznać jako osoba ciepła, otwarta i niezwykle sympatyczna. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, zakończone wpisem Pani Agnieszki do kroniki Biblioteki i uwiecznione wspólnym zdjęciem. W spotkaniu uczestniczyło 20 osób.


SPOTKANIE DKK (25.05.2015)

"Złodziejka książek" Markusa Zusaka omawiana w licznym gronie (11 osób) na majowym spotkaniu DKK, prawie każdemu z uczestników wycisnęła niejedną łzę podczas czytania. To niezwykle poruszająca powieść o odwadze, prawdziwym człowieczeństwie, przyjaźni i miłości w trudnych czasie II wojny światowej. Akcja rozgrywa się w niemieckim miasteczku Molching. Główną bohaterkę powieści poznajemy w podróży do "nowych rodziców", podczas której umiera jej brat. Lisel po pogrzebie brata dokonuje pierwszej kradzieży książki "Podręcznika grabarza", która staje się dla niej "elementarzem" i od której rozpoczyna się jej fascynacja książkami. W powieści ukazana została przyjaźń Lisel z Rudym - chłopcem z sąsiedztwa, a także jej przyjaźń z Maxem - Żydem ukrywanym w piwnicy przez jej rodziców, którzy ratują mu życie. Nietypową rolę w powieści odgrywa narrator, którą jest śmierć - odbiega od stereotypu, ta jest współczująca, z ludzkimi dobrymi cechami, wzbudza sympatię. Książka dostarcza wielu emocji, tragiczna w swej wymowie, nie sposób jej zapomnieć. Napisana prostym językiem, autor używa wielu metafor opisując mroczne czasy wojny. Tych, którym nie udało się jeszcze przeczytać gorąco polecamy.
Na następnym spotkaniu 29 czerwca "Chata" Williama P. Younga. Zapraszamy

   


SPOTKANIE DKK (27.04.2015)

Kwietniowe spotkanie przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze, a to za sprawą omawianej książki Humor w genach Hanny Zborowskiej z Kobuszewskich. Autorka jest siostrą Jana Kobuszewskiego i matką Wiktora Zborowskiego. W swojej autobiografii opisała dzieciństwo i czasy młodości, które przypadły na okres międzywojenny, okupacji i lata tuż po wojnie. Humor w genach to książka ciepła, skłaniająca do wspomnień, napisana w sposób zabawny i niekiedy wręcz humorystyczny. Opisane historie Hani wywoływały śmiech na ustach uczestników spotkania. Zachęcamy do lektury.
Na następnym spotkaniu - Złodziejka książek Markus Zusak

   
   


DKK KIEDY CESARZ BYŁ BOGIEM JULIE OTSUKA (23.03.2015)

Tematem ostatniego spotkania DKK była książka Julie Otsuka "Kiedy cesarz był bogiem". Uczestnicy spotkania czytając tę lekturę mogli zapoznać się z tematem obozów internowania dla Japończyków podczas II wojny światowej w USA. Rodzina Japończyków żyjąca od 20 lat w Kalifornii, musi przymusowo opuścić swój dom. Ojciec rodziny podejrzany o szpiegostwo zostaje aresztowany przez FBI. Matka i dwoje dzieci dziewczynka i chłopiec zostają internowani do obozów odosobnienia na pustyni, w którym przebywają kilka lat. Po powrocie ich życie nigdy nie będzie już wyglądało tak samo, czują się upokorzeni i wyobcowani. Książka surowa, napisana oszczędnym językiem, dla niektórych zbyt płytka.SPOTKANIE DKK
Kurt Hamsun "GŁÓD" (23.02.2015)

Kolejne spotkanie DKK odbyło się 23 lutego. Tematem dyskusji była książka norweskiego noblisty Kurta Hamsuna "Głód". Bohaterem, a jednocześnie narratorem jest młody inteligent dziennikarz, pozostający bez pracy, bez mieszkania i bez pieniędzy, który musi walczyć każdego dnia z głodem i przeciwnościami losu, które niszczą w nim człowieczeństwo. Długotrwały głód fizyczny, którego doświadcza bohater powoduje również negatywne zmiany w jego psychice. Mimo swojej nędzy nie poddaje się, znajduje siłę aby zachować ludzką godność. Bohater czasami irytuje, jego walka o ocalenie honoru i godności prowadzi go na skraj przepaści życiowej. Pragnie za wszelką cenę pozostać uczciwy, co pozwala mu na zachowanie poczucia wyższości nad innymi ludźmi, a tym samym ukrycia własnego nędznego położenia. Powieść zawiera wątki autobiograficzne z młodych lat autora. Książka skłania do refleksji i przemyśleń, mimo upływu lat jest jak najbardziej aktualna i uniwersalna.

   


SPOTKANIE DKK
KAZIMIERZ ORŁOŚ "DOM POD LUTNIĄ" (26.01.2015)

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1949 na Mazurach. Głównym bohaterem powieści Dom pod Lutnią Kazimierza Orłosia jest przedwojenny pułkownik Bronowicz, który okres okupacji przeżył w oflagu. Po powrocie do powojennej Warszawy nie potrafi odnaleźć się w zastanej rzeczywistości. Nie znajdując zrozumienia u żony porzuca rodzinę i ucieka na Mazury, gdzie osiada w jednym z poniemieckich gospodarstw. Autor pokazuje relacje panujące pomiędzy mieszkańcami Lipowa (Polacy, Mazurzy, Ukraińcy) dla których Józef Bronowicz jest przewodnikiem i autorytetem. Wraz z wnukiem 9 letnim Tomkiem, którego z Warszawy przywozi do Lipowa Joanna w obawie przed represjami stalinowskimi Bronowicz prowadzi proste, szczęśliwe życie w "domu pod Lutnią". Pomimo trudnych czasów odnajduje tutaj swoje miejsce na ziemi i prawdziwą miłość, która rodzi się między nim a Ulą. Autor przedstawia nam oczami dziecka Mazury, które jawią się nam jako arkadia, azyl. Poznajemy piękną mazurską przyrodę, obyczaje tam panujące. Dzięki Tomkowi powracamy do wspomnień z dzieciństwa i wakacji spędzonych u dziadków. Książka napisana pięknym językiem, bez zbędnych zdań, ciepła, nastrojowa, łatwa w odbiorze.

  


SPOTKANIE DKK
STANISŁAW LEM "POWRÓT Z GWIAZD" (29.12.2014)

Bohaterem sztandarowej powieści Stanisława Lema Powrót z gwiazd jest astronauta, który powraca z podróży po spędzeniu 10 lat w kosmosie gdy tymczasem na Ziemi minęło 127 lat. W tym czasie na ziemi nastąpił gwałtowny rozwój cywilizacji. Społeczeństwo zostało poddane procesowi beletryzacji czyli zabiegowi usuwającemu z ludzkiej psychiki zdolności do agresji. Wraz z agresją ludzkość straciła zdolność uprawiania sportów wyczynowych, podejmowania jakiegokolwiek ryzyka. Nikt nie docenia wysiłku i ofiary poniesionej przez astronautów. Bohater musi się zmierzyć z nową rzeczywistością, spróbować zrozumieć nowy świat i nauczyć się w nim żyć.

  

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Nasze spotkanie w dniu 10 maja 2013 r. było poświęcone książce "Bez mojej zgody" amerykańskiej pisarki Jodi Lynn Picoult. Jest to przejmująca opowieść o dziewczynce, która urodziła się, żeby przedłużyć życie swojej starszej, śmiertelnie chorej siostrze. Życie Anny jest pasmem poświęceń, początkowo niewielkich, w miarę upływu czasu coraz trudniejszych do udźwignięcia i bardziej bolesnych. Bohaterka, mając trzynaście lat, postanawia walczyć o prawo decydowania o własnym losie, wnosi pozew do sądu, prosząc o usamowolnienie w sprawach medycznych. Picoult wzięła na warsztat bardzo trudny temat. Stawia pytania natury moralnej i etycznej "produkcji" dziecka na zamówienie. Zagłębia się w problemy rodzicielskiej miłości i odpowiedzialności. Stawia przed czytelnikiem pytanie czy można "używać" dziecka do ratowania zdrowia i życia drugiego, gdzie zaczyna się granica kochania jednego dziecka kosztem drugiego. Klubowiczki były bardzo poruszone problemem ukazanym w książce, zastanawiały się, jak same postąpiły by na miejscu głównych bohaterów. Dyskutowano też o kwestii przekraczania granic przez współczesną medycynę w przypadku przeszczepów narządów. Niektórym nie podobało się zakończenie książki, tyleż zaskakujące co nie pozwalające na głębszą analizę przez czytelnika postawionego problemu.
Polecamy tę powieść pełną wzruszeń. Dostępna jest we wszystkich naszych placówkach.
Zapraszamy na następne spotkanie DKK 7 czerwca 2013 r. do Czytelni dla Dorosłych. Będziemy omawiać książkę Jacka Dehnela "Lala".SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI (05.04.2013)

Tematem kwietniowego spotkania DKK była twórczość Małgorzaty Kalicińskiej współczesnej polskiej autorki powieści takich jak: Dom nad rozlewiskiem, Powroty nad rozlewiskiem, Miłość nad rozlewiskiem, Fikołki na trzepaku, Widok z mojego okna, Przepisy nie tylko na życie, Zwyczajny facet, Lilka, Irena.
Klubowiczki skupiły się głównie na dyskusji na temat zekranizowanej "trylogii mazurskiej" Nad Rozlewiskiem, przedstawiającej perypetie życiowe kilku pokoleń kobiet, które łączy nie tylko pokrewieństwo, lecz także ciepło, życiowa mądrość i miłość do Mazur. Następnie dyskutantki nawiązały do problematyki powieści Lilka - opowieści o zwycięstwach i porażkach życiowych, przyjaźniach i rozczarowaniach. Historia ta chwyta za serce i momentami wyciska łzy wzruszenia. Dzień po dniu bohaterka stawia czoło przeciwnościom losu, mając oparcie w najbliższych jej osobach, nie załamuje się. Według pań powieść ta, choć napisana w stylu autorki, jest przygnębiająca, a zarazem prowokuje do zastanowienia się nad życiem i śmiercią.
Wszystkie powieści Małgorzaty Kalicińskiej czyta się bardzo lekko i łatwo, co jest zasługą prostoty języka oraz konstrukcji postaci bohaterów, którzy przez swoją zwyczajność stają się od pierwszych kart powieści, bliscy i niejako "swojscy". Fabuła pochłania i sprawia, że chce się jak najszybciej poznać dalsze losy bohaterów. Autorka porusza w swoich powieściach problemy, przed którymi może stanąć każdy z nas.
Powieści Małgorzaty Kalicińskiej dostępne są we wszystkich naszych placówkach.
W maju serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Kalicińską zorganizowane w ramach DKK.
Katarzyna ŚwierlikowskaDYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Nasze kolejne spotkanie było poświęcone książce "Dziewczyna z zapałkami" Anny Janko. Jest to debiut prozatorski, znanej poetki (nominowanej do Nagrody NIKE w 2001 r.). Książka jest opowieścią o życiu wrażliwej kobiety, żony, matki. Pełna poetyckich odniesień przedstawia młodą bohaterkę uwikłaną w nieudane małżeństwo, niespełnione oczekiwania wobec siebie, stłamszoną przez rutynę codzienności. Powieść jest też obrazem życia w Polsce lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, radzenia sobie z trudną peerelowską rzeczywistością.


Klubowiczki przyznały, że książka je poruszyła, pozwoliła spojrzeć na codzienność kobiety z innej, wrażliwszej perspektywy. "Dziewczyna z zapałkami" jest utworem, po który niektóre panie sięgnęły po raz drugi, utworem, który głęboko zapada w duszę kobiety. Polecamy! Książka jest dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz w filiach nr 1 i 7.
Alicja Sutarzewicz

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Bohaterką spotkania była książka "Kobieta w lustrze" Erica-Emmanuela Schmitta. Autor, z wykształcenia filozof, dowiódł, że doskonale zna psychikę i duszę kobiety. Powieść przedstawia historie trzech młodych kobiet żyjących w różnych epokach od wieku XVI, poprzez początek wieku XX, aż po współczesność. Na pozór wszystko je dzieli, ale łączy nieprzystosowanie do świata, społeczeństwa i czasów, w których żyją. Każda z bohaterek porzuca dotychczasowe życie i narzuconą rolę społeczną. Ma odwagę żyć zgodnie ze swoimi pragnieniami i dążeniami, poszukując własnego przeznaczenia. Forma utworu: trzy odrębne opowieści przeplatające się nawzajem, była dość trudna w odbiorze dla niektórych klubowiczów. Inni "pochłonęli" książkę w ciągu kilku dni zachwyceni właśnie takim pomysłem narracyjnym. Powieść napisana jest prostym językiem, czyta się ją łatwo. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że "Kobieta w lustrze" jest pozycją godną polecenia przede wszystkim kobietom, odnajdą one w bohaterkach E.E. Schmita coś z siebie. A mężczyzna, który będzie miał odwagę przeczytać "Kobietę w lustrze" dowie się wiele o skomplikowanej duszy kobiecej.
Książka jest dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. Andriollego, w Filii Nr 6 przy ul. Matejki i w Filii Nr 7 przy ul. Warszawskiej.
Polecam Alicja SutarzewiczSPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI 03.12.2012

Bohaterem spotkania był John Grisham autor doskonałych thrillerów prawniczych. Tym razem omawialiśmy jednak zupełnie inną, nietypową pozycję w jego twórczości. "Ominąć święta" to przewrotna, ciepła, pełna humoru, lekko napisana opowieść o tym, co może się zdarzyć, gdy wpadniemy na pomysł, aby nie obchodzić Świąt Bożego Narodzenia.
Dyskusja uczestników klubu rozwinęła się od zachwytu pomysłem nie celebrowania świąt, odejścia od sztywnej tradycji, do określenia granic wolności człowieka w podejmowaniu decyzji. Według niektórych klubowiczów książka "Ominąć święta" doskonale prześmiewa absurdy przedświątecznej gonitwy. Inni uważali, że jest zbyt "hollywoodzka", druga połowa książki jest przesłodzona, a zakończenie zupełnie nie w stylu Johna Grishama. Polecamy tę powieść, dla tych którzy chcą się przekonać, czy warto omijać święta i czy to się może udać. Powinni po nią sięgnąć także miłośnicy thrillerów Johna Grishama, w tej książce zobaczą odmienne oblicze autora.

Książka dostępna jest we wszystkich naszych placówkach.
Alicja Sutarzewicz


SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI 05.11.2012

było poświęcone Katarzynie Michalak i jej debiutanckiej książce "Poczekajka". Autorka z wykształcenia jest weterynarzem i pracowała przez jakiś czas w tym zawodzie, ale jej powołaniem okazało się pisarstwo. "Poczekajka" to pogodna, napisana z poczuciem humoru opowieść o młodej pani weterynarz, która stara się odnaleźć swoje miejsce w życiu. Literatura łatwa w odbiorze, co dla niektórych klubowiczów jest zaletą pisarstwa pani Michalak. Inni uważają, że tworzy postacie jednowymiarowe, a jej styl jest miejscami pretensjonalny. Zachęcamy do sięgnięcia po "Poczekajkę" i inne książki Katarzyny Michalak aby osobiście przekonać się o zaletach jej pisarstwa.


Zapraszamy na kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki odbywające się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Czytelni dla Dorosłych przy ul. Andriollego 45 o godzinie 18:00. Bohaterami będą:
  • 03.12.2012 - John Grisham - "Ominąć święta"
  • 07.01.2013 - Eric-Emmanuel Schmitt - "Kobieta w lustrze"
  • 04.02.2013 - Anna Janko - "Dziewczynka z zapałkami"
  • 04.03.2013 - Bernhard Schlink - "Powrót do domu"
  • 01.04.2013 - Olga Tokarczuk - "Bieguni"
  • 06.05.2013 - Dorothy Uhnak - "Śledztwo"
  • 03.06.2013 - Stephanie Kallos - "Roztrzaskane życie"
Alicja Sutarzewicz

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Spotkania miłośników książek odbywały się w naszej Bibliotece od października 2011 roku i zebrały już grono stałych uczestników. Obecnie przekształcamy je w Dyskusyjny Klub Książki działający w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki p.t. "Tu czytamy". DKK adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać ale i chcą porozmawiać o książkach, podzielić się wrażeniami z lektury, czy zaznajomić się z nowościami wydawniczymi.
Tematem spotkania 8 października była twórczość Harukiego Murakamiego, współczesnego japońskiego pisarza i tłumacza. Największym osiągnięciem literackim, w opinii krytyków, jest wydana w 1995 roku Kronika ptaka nakręcacza, ale sławę i sukces przyniosła mu, jedna z nielicznych w jego dorobku powieści realistycznych, Norwegian Wood (1987). Za jej przyczyną Murakami stał się ulubieńcem mediów i pisarzem znanym na całym świecie.
Zachęcamy do zapoznawania się z twórczością Murakamiego, jego powieści wprowadzają nas w krąg - mało u nas znanej - literatury i kultury japońskiej. W zbiorach naszej Biblioteki posiadamy kilkanaście tytułów tego autora.
Bohaterką kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki będzie Katarzyna Michalak.
Zapraszamy do Czytelni dla Dorosłych 5 listopada o godz. 18:00
Alicja Sutarzewicz
Wykorzystujemy cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale należy się liczyć z błędami przy obsłudze konta bibliotecznego (rezerwowaniu pozycji).