DZIECI W BIBLIOTECE


WARSZTATY WIELKANOCNE Z "HOPSASA"

12 marca w MBP dla Dzieci i Młodzieży, przy ul. Andriollego 45, odbyły się kolejne warsztaty edukacyjno-rozrywkowe przeprowadzone przez firmę "Hopsasa". Tym razem gościliśmy najmłodszą grupę przedszkolaków z Przedszkola Nr 4. Tematem spotkania były polskie zwyczaje i tradycje związane z okresem Wielkanocnym. Wprowadzeniem w klimat Świąt Wielkanocnych była prezentacja multimedialna, następnie dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o zapomnianych obrzędach ludowych w różnych regionach Polski: o Wielkim Poście, Niedzieli Palmowej, tradycjach i zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem, święconce i pisankach, tradycjach związanych z Wielką Niedzielą i Poniedziałkiem Wielkanocnym. W utrwaleniu wiedzy pomógł uczestnikom aktywny udział w zajęciach, jak też możliwość obejrzenia wielu ciekawych rekwizytów (np.: koszyczek z pisankami, palmy, pająki wielkanocne ze słomy, kogucik, maselnica do ręcznego wyrobu masła), dzieci mogły przebrać się za pucheroków (wielkanocnych przebierańców). Kolejnym etapem warsztatów były zajęcia praktyczne - wykonanie pisanek techniką naklejania kawałeczków kolorowego filcu na styropianowych jajkach, które mogli zabrać na pamiątkę. Przedszkolaki były bardzo zadowolone ze spotkania, które dostarczyło im wiele wrażeń i solidną porcję wiedzy.


JESIENNE SPOTKANIA W BIBLIOTECE
W FILII NR 2 PRZY ul. JODŁOWEJ

W miesiącu październiku dzieci z trzech najbliższych przedszkoli - nr 3, nr 18 i niepublicznego "The Rainbow" odwiedziły placówkę biblioteczną. Okazją była Złota Polska Jesień. "Babcia kasztaniarka" przybliżyła dzieciom dary jesieni. Na przedszkolaków czekała w bibliotece florystyka p. Mariola Bednarska, która zaproponowała dzieciom zajęcia z tworzenia bukietów z użyciem tego, co można jesienią znaleźć podczas spaceru po lesie - liście, jesienne owoce. Dzieci robiły oryginalne jesienne bukiety dla swoich mam. Odbyły się też zajęcia z kl. II Szkoły Podstawowej nr 6 na temat "Rady na odpady". Dzieci zapoznały się z zasadami segregowania odpadów i recyklingu w oparciu o ciekawe książki.
Krystyna Pawłowska


NIECODZIENNE ODWIEDZINY UCZNIÓW KLASY III SP 8 W FILII 4

W dniu 8. 11. 2012 r. Filię Nr 4 MBP w Otwocku - Wólka Mlądzka odwiedzili uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią Panią Anną Ońko. Tematem literackim spotkania była praca strażaka ochotnika.
W pierwszej części spotkania uczniowie odwiedzili bibliotekę, która mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku-Wólka Mlądzka. Zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i poznali różnice między biblioteką szkolną a publiczną. Następnie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów lektury "Jak Wojtek został strażakiem". Aby zachęcić dzieci do częstszych odwiedzin w bibliotece na koniec spotkania wszyscy otrzymali karteczki z godzinami otwarcia placówki.
Drugą część spotkania wypełniły pokazy samochodów, sprzętu gaśniczego i ratowniczego Ochotniczej Straży Pożarnej. Komendant OSP Pan Mariusz Smolak bardzo ciekawie opowiadał o osiągnięciach, historii powstania OSP w Otwocku-Wólka Mlądzka i ciekawej ale bardzo niebezpiecznej pracy strażaków. Dzieci miały okazję poczuć się choć przez chwilę strażakami siedząc w wozie strażackim i samodzielnie używając sprzętu gaśniczego.
Głównym celem spotkania było pozyskanie w przyszłości zarówno potencjalnych czytelników jak i młodych strażaków.
Było to jedno z cyklicznych spotkań w ramach współpracy z instytucjami działającymi na terenie naszego miasta tj. Ochotnicza Straż Pożarna, Szkoła Podstawowa Nr 8.
Spotkanie przygotowała: Bogumiła Mucha.


ODWIEDZINY W MBP DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Dnia 23 i 25 października w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego gościły dwie grupy uczniów kl. 0 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku. Większość dzieci odwiedziła bibliotekę po raz pierwszy. Na spotkaniu dzieci poznały zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni, różne rodzaje dokumentów gromadzonych w bibliotece, dowiedziały się o konieczności poszanowania zbiorów. Uczestnicy aktywnie odpowiadali na zadawane pytania, sami również mieli wiele pytań. Następnie obejrzeli ciekawe wydania ilustrowanych książek dla najmłodszych. Dzieci z entuzjazmem zareagowały na pokaz książeczek przestrzennych z ruchomymi elementami m.in.: Dżungla, Niebezpieczne zwierzęta, Kiedy dorosnę. Na zakończenie spotkania każda grupa z zainteresowaniem obejrzała film z wypożyczalni multimediów wybrany przez wychowawczynię: Smok wawelski oraz Bazyliszek ze zbioru Baśnie i bajki polskie. Dzieci wracały ze spotkania zadowolone, wyraziły chęć korzystania z oferty Biblioteki."Zaczytani" - czwórka rodzeństwa w czytelni MBP

WIZYTA DZIECI W FILII NR 6

17.10.2012 Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej gościła 42 dzieci z Przedszkola nr 12 w Otwocku przy ul. Batorego 34. na początku spotkania dzieci wysłuchały kilku informacji o bibliotece, a potem z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych przez bibliotekarkę bajek. Spotkanie odbyło się w miłej, radosnej atmosferze, a maluchy obiecały, że to nie będzie ich ostatnia wycieczka do biblioteki.

JESIENNE SPOTKANIE PIĘCIOLATKÓW
W FILII NR 4 MBP W OTWOCKU - WÓLKA MLĄDZKA

W dniu 20 września 2012r. w Filii Nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku gościliśmy grupę pięciolatków wraz z wychowawczynią ze Szkoły Podstawowej Nr8 w Otwocku. Na początku spotkania dzieci wysłuchały kilku informacji o bibliotece i zapoznały się z księgozbiorem dla najmłodszych czytelników. Następnie wysłuchały kilku wierszyków o jesieni i poznały symptomy jesieni tj.: kolorowe liście drzew, ptaki odlatujące do ciepłych krajów, jesienny wiatr, rozsiewający nasiona kwiatów i inne. W ramach pracy domowej dzieci miały poprosić rodziców aby czytali im co najmniej 20 minut dziennie. Aby zachęcić rodziców do odwiedzenia biblioteki dzieci otrzymały karteczki z godzinami otwarcia placówki. Na zakończenie wizyty wszyscy otrzymali słodki poczęstunek i upamiętnili to spotkanie wspólną fotografią.


26.09.2012

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA !

Wprawdzie święta Bożego Narodzenia mamy już za sobą, ale czas kolędowania wciąż trwa.
"Hej kolęda, kolęda" - pod takim hasłem 11 stycznia 2012r w Filii Nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku - Wólka Mlądzka. odbyło się spotkanie w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie klas 0 - III ze Szkoły Podstawowej Nr 8 wraz z wychowawcami oraz Dyrektorem szkoły - Panem Ryszardem Wrześniewskim. W spotkaniu uczestniczyła również Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - Pani Alicja Sutarzewicz.
Gościem honorowym był ks. Wiesław Chudzik - Proboszcz tutejszej parafii, który przeczytał dzieciom "Świąteczną bajeczkę".
Drugą część spotkania wypełniły śpiewy kolęd tj.: W grudniowe noce, Zostań Jezu mym braciszkiem w wykonaniu uczennic z klasy III.
Muzyczną niespodzianką dla wszystkich był występ uczennic klasy IVa: Marty Bieńkowskiej, która zaśpiewała a`capella kolędę pt.: Przybieżeli do Betlejem oraz Magdaleny Szuby, która przepięknie zagrała kolędy na keyboardzie.
W jej repertuarze znalazły się m.in. takie kolędy jak.: Dzisiaj w Betlejem, Wśród nocnej ciszy, Triumfy Króla Niebieskiego i inne.
Na zakończenie, przy akompaniamencie Magdy dzieci zaśpiewały honorowemu gościowi, księdzu Chudzikowi "Sto lat..." i podziękowały za przybycie i piękne czytanie a przy wyjściu z Sali na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

Spotkanie przygotowała Bogumiła Mucha Kierownik Filii Nr 4 MBP w Otwocku

PS. Serdeczne podziękowania dla Zarządu OSP w Wólce Mlądzkiej za udostępnienie Sali na nasze spotkanie.

DZIECI LUBIĄ BIBLIOTEKĘ

Coraz mniej osób docenia potrzebę czytania, obcowania z książką, wielu z nas nie rozumie jak wielką wartością jest umiejętność czytania, umiejętność słuchania i rozumienia czytanego przez innych tekstu. Język, którym posługujemy się na co dzień upraszcza się, co jest zjawiskiem nieuniknionym, ale przez to ubożeje. Czytanie zwiększa zasób słów, uczy poprawnego, komunikatywnego formułowania myśli i wypowiedzi. Kontakt z książką jest szczególnie ważny w rozwoju dzieci od najmłodszych lat. Czytanie książek dzieciom pobudza fantazję, rozwija język, słownictwo, myślenie, uczucia. Książki dostarczają wiedzy, pomagają zrozumieć świat ale i nas samych. Wspólne czytanie dziecku przynosi radość dzieciom i dorosłym.
Biblioteka Miejska w Otwocku od 65 lat propaguje książkę i czytelnictwo wśród mieszkańców naszego miasta. Staramy się systematycznie dostarczać czytelnikom nowości wydawnicze do wypożyczenia i czytania w domu. Drugim elementem propagandy czytelnictwa są spotkania z książką w bibliotece. Od wielu lat zamiłowanie do książek stara się rozbudzić w dzieciach pani Krystyna Pawłowska kierowniczka Filii Nr 2 przy ul. Jodłowej 14. W ciągu roku organizowanych jest w tej placówce ponad 20 spotkań dzieci z książką, od prostych zabaw dla 3 letnich maluchów po lekcje biblioteczne dla uczniów IV klasy. Każde spotkanie ma swoją tematykę i odpowiednio dobrane do niej pozycje książkowe. Dzieci aktywnie uczestniczą w zabawie odpowiadając na pytania i rozwiązując zagadki. Każda odpowiedź nagradzana jest drobnym upominkiem. Wiele dzieci odwiedza bibliotekę po raz pierwszy w życiu. Bogata oferta książek wyzwala w dzieciach chęć wypożyczenia ich do domu. Często wracają do biblioteki po południu, już z rodzicami, aby wypożyczyć wybrane tytuły. Rozwijanie czytelnictwa już od przedszkola przynosi w tej filii wymierny efekt w postaci wzrostu zainteresowania książkami wśród młodzieży 13 - 16 letniej. Gimnazjaliści zapisują się w kolejce po najnowsze tytuły powieści fantazy czy horrorów. Raz rozbudzone zamiłowanie do książek trwa wiele lat. Dowodem tego jest fakt, że czytelnicy, którzy przychodzili do Filii Nr 2 jako dzieci - teraz przyprowadzają już własne pociechy.


W dniach 23 i 24 listopada w bibliotece przy ul. Jodłowej odbyły się kolejne spotkania czteroletnich i sześcioletnich przedszkolaków z książką. Pani Krysia tym razem wystąpiła w roli dobrej wróżki. Za pomocą czarodziejskiej różczki zmieniała dzieci w królów, księżniczki, rycerzy, ale też w policjantów, strażaków, pilotów. Przy okazji dzieci opowiadały czym się zajmuje król, a czym policjant. Następnie wysłuchały bajki o wróżce Amelce i wzięły udział w zgadywankach. Był tez czas na zapoznanie się z nowościami książkowymi dla najmłodszych, między innymi, także o wróżkach i elfach. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało na pamiątkę świąteczną kolorowankę i Mikołaja w czekoladzie.
W grudniu odbędą się następne spotkania dzieci z książkami w Filii Nr 2, tym razem tematem będą obyczaje związane z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Filia Nr 2 przy. ul. Jodłowej 14 zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych w poniedziałek od 11 do 19, we wtorek i czwartek od 11 do 18, w środę od 11 do 16 i w piątek od 9 do 16. Telefon: 22 779 39 21. W bibliotece można bezpłatnie skorzystać z dostępu do internetu, a odpłatnie wydrukować lub skserować dokumenty. Placówka jest w pełni skomputeryzowana, czytelnicy mają dostęp do katalogu i swoich kont przez internet.
Szansę na to aby polubić Bibliotekę miały też dzieci z dwóch klas "0" ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Otwocku. W dniach 22 i 24 listopada dzieci wraz z wychowawczyniami odwiedziły Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dzieci przy ul. Andriollego 45. Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z Wypożyczalni i Czytelni. Z dużym zainteresowaniem oglądali bogato ilustrowane książki z bajkami oraz pozycje popularnonaukowe przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały bajki H.Ch. Andersena pt.: "Brzydkie kaczątko" i "Żuczek", wybrane ze zbiorów multimedialnych Biblioteki.
Wypożyczalnia i Czytelnia dla dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 zapraszają w poniedziałek od 11 do 19, we wtorek i czwartek od 11 do 18, w środę od 11 do 16 i w piątek od 9 do 16. Telefon: 22 779 29 22. W Czytelni dla Dzieci działa bezpłatna Wypożyczalnia Multimediów gdzie można wypożyczyć filmy i książki mówione.

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI

W październiku 2011r. Filię Nr 4 MBP w Otwocku-Wólka Mlądzka odwiedzili: klasa I i dwie klasy pięciolatków wraz z wychowawcami. Mali uczniowie zapoznali się z regulaminem i księgozbiorem biblioteki oraz zaletami czytania książek. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali kilku "wierszyków łamiących języki". Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał karteczkę z informacją dotyczącą godzin otwarcia biblioteki z nadzieją, iż wkrótce staną się potencjalnymi czytelnikami tejże biblioteki.


CZYTANIE BAJEK

W dniu 2 lutego 2011 r. w specjalnie przygotowanej sali teatralnej Otwockiego Centrum Kultury, dzieci z Przedszkola nr 17 w Otwocku wysłuchały bajek czytanych przez dyrektora OCK pana Jacka Czarnowskiego oraz reżysera teatralnego pana Edwarda Garwolińskiego, a także przez panią Grażynę Dudkiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Bajeczki o Zajączku Maurycym, Kubusiu Puchatku, Franklinie, Marzeniach małego wróbla, Kruku i Lisie bardzo zaciekawiły dzieci. Po każdej przeczytanej bajce, maluchy dziękowały brawami. Na zakończenie wizyty przedszkolaki otrzymały słodką niespodziankę oraz zaproszenie na następne spotkanie.Wykorzystujemy cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale należy się liczyć z błędami przy obsłudze konta bibliotecznego (rezerwowaniu pozycji).