Relacja ze spotkania autorskiego – Piotr Stefański “Otwocki kucharz doskonały”

Smak otwockiej tradycji

Pozornie może się wydawać, że Otwock nie ma własnej kuchni regionalnej, smaków, które mogłyby odróżnić go na kulinarnej mapie Polski z pośród tysięcy innych miast. Mit ten udało się obalić panu Piotrowi Stefańskiemu, autorowi książki „Otwocki kucharz doskonały”.

Kluski saskie w sosie gruszkowym, knedle z morelami, czy… chrapy łosia – to tylko niektóre potrawy kuchni otwockiej, zaprezentowane w debiutanckiej publikacji. Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej mieli przywilej usłyszenia opowieści na temat historii regionu i jego dziedzictwa kulinarnego od samego autora. Opowieść ta okazała się niezwykle barwna, różnorodna, a także niejednokrotnie zaskakująca. Chyba nikt spośród zebranych nie spodziewał się, choćby tego, że w pałacu Bielińskich znajdował się rożen na którym woły pieczono w całości, lub tego, że jadąc na letnisko, kuracjusz wiózł ze sobą kompletne wyposażenie kuchenne potrzebne do przygotowywania posiłków.

Jak w trakcie spotkania podkreślił Piotr Stefański, jego publikacja nie jest typową książką kucharską, ale przede wszystkim odtworzeniem minionej kultury stołu oraz smaków naszych przodków, tego w jaki sposób przyrządzali posiłki i co jedli przedstawiciele różnych warstw dawnego społeczeństwa. Autor zadbał, by rekonstrukcja historycznych przepisów została wykonana rzetelnie, na podstawie możliwie wielu źródeł, o czym świadczy bogata bibliografia. Jednak na teorii nie koniec!

Zainteresowani mogą śledzić kanał na You Tubie https://www.youtube.com/@OtwockiKucharzDoskonay…/featured, gdzie pan Stefański prezentuje wykonanie niektórych przepisów opublikowanych w książce.

Czekamy z niecierpliwością na następne tomy publikacji i liczymy na wiele spotkań autorskich w przyszłości! – Kalina Popis MBP