Relacja ze spotkania DKK na leżakach

Spotkanie DKK (3.08.2020 r.) „Ucho igielne” – Wiesława Myśliwskiego

Długo oczekiwane spotkanie DKK rozpoczęło się w nietypowej scenerii na leżakach, na skwerku przed Biblioteką. Niestety deszczowa aura zmusiła uczestników do zmiany miejsca spotkania i przeniesienia się do ogródka pobliskiej kawiarni.

Tematem dyskusji była powieść Ucho igielne Wiesława Myśliwskiego. Jest on jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, autorem powieści: Nagi sad, Pałac, Kamień na kamieniu, Ostatnie rozdanie, Widnokrąg, Traktat o łuskaniu fasoli.
Za dwie ostatnie został uhonorowany Nagrodą Nike.

Ostatnia powieść Ucho igielne jest książką, którą autor zaczął pisać w 2014 roku; jak sam przyznał w wywiadzie, nad żadną powieścią tyle się nie napracował. Jest to druga wersja, pierwsza została zniszczona; utwór niezwykle dojrzały przepełniony nadzieją i doświadczeniem życiowym. W powieści przeplatają się młodość ze starością. Bohater występuje w dwóch osobach jednocześnie jako człowiek młody i stary.

Zdania na temat książki były bardzo podzielone. Dla jednych to wspaniała proza, dla innych lektura przygnębiająca, określona jako najgorsza książka tego autora. Pozycja trudna w odbiorze, ale warto po nią sięgnąć aby samemu wyrobić sobie zdanie na jej temat. Polecamy.

W spotkaniu udział wzięło 8 osób. Na kolejnym spotkaniu twórczość Ks. Tischnera.