W piątek, 29 listopada odbyło się otwarcie nowej czytelni plenerowej, działającej na terenie Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Przy ulicy Żeromskiego 16 powstało miejsce do lektury i wypoczynku na świeżym powietrzu. Projekt był realizowany w ramach konkursu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
W ramach budowy czytelni plenerowej powstały fundamenty pod elementy małej architektury, wysiano trawniki i ułożono ścieżki. Pojawiły się także meble oraz stojaki na książki i gazety. Między alejkami spacerowymi umieszczono ławki, stoliki, miejsca do leżenia i siedzenia.
Nowa zielona przestrzeń przy ulicy Żeromskiego 16 stanie się ważnym lokalnym ośrodkiem życia społecznego. Z czytelni będą mogli korzystać zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i uczniowie, którzy regularnie biorą udział w dodatkowych zajęciach organizowanych przez bibliotekę.
– Chcemy promować czytelnictwo w nowym wymiarze – poza biblioteką – i udostępnić mieszkańcom miejsce do integracji, aktywności społecznych i kulturalnych. Ten projekt nie kończy się w momencie otwarcia czytelni. To początek mnóstwa ciekawych działań i przestrzeń do wymiany doświadczeń międzypokoleniowych – przekonuje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku Anna Kwaśniewska.
MBP w Otwocku planuje wykorzystać nowe miejsce do promocji czytelnictwa w ramach warsztatów tematycznych, odczytów czy wieczorków poetyckich. Czytelnia będzie bezpłatna i ogólnodostępna, a każdy mieszkaniec może zgłosić do biblioteki swój pomysł na wykorzystanie i rozwój projektu w kolejnych miesiącach. Pierwsze wydarzenia już się odbyły. Nowe miejsce było gospodarzem m.in. spotkania andrzejkowego z udziałem seniorów z Uniwersytetu III Wieku w Otwocku, którzy wprowadzili dzieci w tematykę obrzędów i wróżb związanych z tym świętem.
Partnerami projektu są Urząd Miasta w Otwocku, Szpital MSWiA w Otwocku, Uniwersytet III Wieku oraz tygodnik „Linia Otwocka”.
Konkurs „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych – krajowego operatora systemu przesyłowego. Jego celem było wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu, w gminach na terenie których jest zlokalizowana lub budowana infrastruktura przesyłowa. Na terenie gminy Otwock PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV relacji Kozienice-Miłosna. Dzięki tej inwestycji zwiększy się niezawodność dostaw energii w północno-wschodniej i centralnej Polsce oraz możliwe będzie niezawodne wyprowadzenie mocy z Elektrowni Kozienice.
Więcej informacji o działalności organizatora konkursu dostępnych jest na stronie raport.pse.pl