25 czerwca Światowy Dzień Smerfa

Z okazji Światowego Dnia Smerfa i na dobry początek wakacji przygotowaliśmy dla najmłodszych czytelników smerfową grę. Aby wziąć w niej udział, należy udać się do jednej z naszych bibliotek i odebrać Kartę Gry, na której następnie trzeba będzie zbierać naklejki. Karty Gry można odebrać w następujących bibliotekach: Filia nr 1, Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 6, Filia nr 7, Wypożyczalnia dla Dzieci i Wypożyczalnia dla Dorosłych. W każdej z tych bibliotek czeka także smerfowe zadanie do wykonania. Za prawidłowe rozwiązanie zadania dostaje się naklejkę. Za zgromadzenie wszystkich naklejek dostaje się natomiast upominek (do odebrania w Centrali przy ul. Andriollego 45). Zadania można wykonywać na miejscu lub zabrać do domu, przynieść rozwiązane i dopiero wtedy odebrać naklejkę. Mamy nadzieję, że podejmiecie wyzwanie. Zapraszamy po Karty Gry!

25. czerwca to dzień urodzin Peyo, czyli Pierrego Culliforda, który jest twórcą Smerfów. Te sympatyczne, niebieskie stworzenia narodziły się w Belgii, a autor umieścił w dziewiątej części swojej książki o przygodach Johana i Peewit, którzy spotkali Smerfy w trakcie swoich poszukiwań magicznego fletu. W komiksie tym pojawia się po raz pierwszy słowo „smerfować”, które zdecydowanie jest ulubionym słowem smerfów.Peyo, który zauważył, że fani jego serii bardzo polubili niebieskie stworzenia, postanowił poświęcić im osobny komiks. Jak donoszą źródła – powstało ponad 30 części ich przygód i wciąż powstają nowe – mimo śmierci Peyo w 1992 roku. Smerfy są także bohaterami kreskówek i filmów pełnometrażowych, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.Jedną z ciekawostek jest fakt, że Papa Smerf, który zarządza wioską pełną niesfornych, wesołych i uroczych smerfów, ma podobno aż 542 lata! Przed pandemią głównym punktem obchodów Światowego Dnia Smerfa były parady miłośników tych postaci, którzy maszerowali przez wybrane miasta na całym świecie w strojach przypominających ubrania tych niebieskich stworzeń. Jedno jest pewne – dziś warto obejrzeć jeden z odcinków lub przeczytać jeden z komiksów z serii – życzymy Wam „smerfnej” zabawy!!! Przygotowaliśmy dla miłośników smerfów krótki filmik przedstawiający książki o smerfach. Przyjemnego oglądania.