Narodowe Czytanie 2020 już za nami

W tym roku czytaliśmy ,, Balladynę” Juliusza Słowackiego – naszego wieszcza narodowego.                                                                                        Dramat ten opowiada o skomplikowanej naturze ludzkiej, o magii władzy i jej mechanizmach, o konflikcie sumienia, a jednocześnie ukazuje siłę wyższą, która włada układem zdarzeń i historią losów ludzkich. Akcja utworu osadzona jest w dwóch planach: realistycznym i fantastycznym. Tytułowa bohaterka Balladyna – wiejska dziewczyna, która stoi przed szansą społecznego awansu – popełnia zbrodnię, a następnie, aby utrzymać zdobytą królewską koronę i władzę oraz uniemożliwić wyjawienie tajemnicy swego pierwszego morderstwa, dopuszcza się kolejnych zbrodni i wygnania własnej matki. W końcu mówi: „…będę żyła, jakby nie było Boga”…

Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku z dyr. Anną Kwaśniewską na czele po raz kolejny  wzięła udział w jakże ważnym ogólnopolskim wydarzeniu kulturalnym, czyli Narodowym Czytaniu, organizując  ,,spotkanie” z bohaterami  dramatu  J. Słowackiego. Na scenie   w parku miejskim zmierzyli się z tekstem ,,Balladyny” przedstawiciele policji –  aspirant sztabowa Anna  Wasilewicz z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji  w Otwocku  w roli Wdowy, aspirant sztabowy Adam Sobczyk z rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Otwocku w roli Skierki; służb medycznych – Jolanta  Amilkiewicz – ordynator Oddziału Pediatrycznego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku –   jako Balladyna,  Renata Witos –  pielęgniarka oddziałowa Oddziału Pediatrii  w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku – Goplana;  strażacy:  Robert Rybka – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Mlądzkiej – w roli Grabca, kapitan Daniel Kwiatkowski- zastępca naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Mlądzkiej – w roli Kirkora oraz  Lidia Szostak- przedstawicielka  Ośrodka Pomocy Społecznej w Otwocku – jako Alina.

Swoją obecność na Narodowym Czytaniu już kolejny raz zaakcentowała  młodzież z LO Nr III im. J. Słowackiego. Uczniowie zaprezentowali dwie sceny z “Balladyny”: spotkanie Goplany z Grabcem, gdzie komizm miesza się z powagą i sąd  nad  będącą już królową –  Balladyną, którego paradoksalnie dokonuje ona sama. Na tle pięknej scenografii zakochana Goplana, czyli Kasia Imioła próbowała zdobyć uczucia wiejskiego lowelasa Grabca, czyli Patryka Marszałka, który władczynię jeziora Gopło nazywa ,,wywiędłym schabkiem” i ,,babą”. Natomiast we fragmencie sceny IV z aktu V do pałacu wkracza Wdowa, matka Balladyny – w tej roli niezwykle przekonująca Hania Bem, skarżąc się na córkę, która wyparła się jej. Mimo nacisków Kanclerza, czyli Tymoteusza Litwiniaka, nie zdradza imienia winowajczyni i umiera na torturach. Królowa Balladyna – tu zachowująca pokerową twarz Wiktoria Kubiak –  jest właśnie ową wyrodną córką. Gdy po raz trzeci orzeka karę śmierci… na siebie samą, karę wymierza Bóg – uderza piorunem, zabijając ją. Dwórce  ( Joasia Siwak) pozostaje tylko stwierdzić zgon władczyni. Uczniów do udziału w wydarzeniu przygotowały polonistki: Ewa Bednarska – Piętka i Jolanta Wakulińska.

Na koniec uczty duchowej o swojej pracy pisarza opowiedział Alek Rogoziński, który w opowiadaniu kryminalnym ,,Królowa” odsłonił współczesne oblicze Balladyny. Wszak zło nie zna upływu czasu, a sprawiedliwość nie zawsze wygrywa.

Należy jeszcze wspomnieć o wspaniałej inicjatywie MBP – w parku pojawiła się plenerowa budka czytelnicza, której uroczystego otwarcia dokonali: wiceprezydent Otwocka Paweł Walo i dyrektor MBP Anna Kwaśniewska. Ideą projektu ,,Weź książkę, zostaw książkę” jest zostawianie przeczytanych książek w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych,  aby każdy mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

Tegoroczne Narodowe Czytanie należy uznać za ze wszech miar udane. W przyszłym roku zmierzymy się z ,,Moralnością pani Dulskiej” G. Zapolskiej.                                                                                                                            Jolanta Wakulińska