Relacja ze spektaklu “Wolna Polska w słowie i pieśni”

“Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”— to znane memento George’a Santayany. Podobnie sądził Jan Paweł II mówiąc, że „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.


Jak współcześnie budować na kanwach historii? Jak ocalić od zapomnienia postaci i wydarzenia? Jak odebrać lekcję z historii Polski i jednoczyć wokół wartości?


Odpowiedzi na te i inne pytania można szukać w inicjatywie Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku, która zrealizowała Projekt „Wolna Polska w słowie i pieśni” w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Na 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowano spektakl słowno-wokalno-muzyczno-taneczny w oparciu o utwory literackie, muzyczne, które przez lata podtrzymywały tożsamość narodową i zagrzewały do walki. Spektakl miał swoją premierę 11 listopada 2021 r w Teatr im. Stefana Jaracza w Otwocku i był zwieńczeniem miejskich obchodów rocznicy.


Do aktywnego udziału w spektaklu zaproszono mieszkańców miasta, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w różnych rolach. Wizja spektaklu opierała się na reżyserii, scenariuszu, choreografii i scenografii autorstwa Łukasza Netera, popularyzatora polskiego dziedzictwa kulturowego w artystycznych formach scenicznych. Nie zabrakło artystycznej interpretacji tekstów literackich i scen pełnych alegorii i emocji. Dopełnieniem była ciekawa scenografia i kostiumy, które oddawały ducha tamtych lat. Pojawił się także awangardowy element spontanicznego śpiewu publiczności, podkreślony grą świateł. Łukaszowi Neterowi doskonale udało się oddać klimat tęsknoty za wolnością i radości z odzyskanej niepodległości, ale także podkreślić ponadczasową wartość współdziałania. W umiejętny i wysublimowany sposób przekazał w fabule solidną dawkę wiedzy i historii. Wrażenia z jednej sceny wzbudzały oczekiwanie na kolejne.


O aranżację muzyczną całego spektaklu zadbał Mateusz Chmielewski. Usłyszeliśmy zarówno autorskie opracowania, jak i znane melodie zaaranżowane na kameralny zespół muzyczny. Muzyka na żywo niesamowicie ubogaciła całe przedsięwzięcie.

Aktorzy zachwycili swoimi wspaniałymi głosami i sceniczną charyzmą. Ich świadoma interpretacja roli miała swoje podłoże w warsztatach literackich, przeprowadzonych przez polonistkę Jolantę Wakulińską. Widzowie byli zachwyceni tak wysokim poziomem środków wyrazu: mimiki, kompozycji gestów, modulacji czy rytmiczności. Dopełnienie stanowiły polskie tańce narodowe, symbol polskości narodu, którego nie było na mapie świata. Z majestatycznością, godnością postawy i poetyckością figur zaprezentowali je młodzi adepci sztuki tanecznej Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. R. Turynowicza w Warszawie.


Całość spektaklu to niesamowite przeżycie i możliwość obcowania z kulturą, historią, muzyką na żywo, tańcem, grą aktorską w połączeniu z oprawą świetlną i dźwiękową. Spektakl budzi także refleksję i pozostawia liczne pola do przemyślenia w kontekście naszego współczesnego patriotyzmu. Zachęcamy do obejrzenia relacji na fanpage Otwock, miasto z dobrym klimatem, a niebawem odsłony filmowej na YouTube. Partnerzy: Urząd Miasta Otwocka, Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku.

Fot: Beata Wróblewska, Jerzy Żaczek.

Więcej zdjęć na stronie:

https://www.facebook.com/bibliotekaotwock/posts/3072173923026201?notif_id=1637250160103974&notif_t=page_share&ref=notif