Narodowe Czytanie już za nami :)

Wciąż żywe są w nas emocje z sobotniego NarodowegoCzytania.

Jest nam niezmiernie miło, że z roku na rok coraz więcej mieszkańców bierze udział we wspólnym czytaniu wskazanej przez Prezydenta RP lektury narodowej. Jak zwykle staramy się nadać temu świętu wyjątkową oprawę angażując do współpracy międzypokoleniową grupę czytających i okraszając wybrane dzieła ciekawą fabułą spotkania. W tym roku naszym celem było wywołanie refleksji nad czasem spędzanym z dziećmi i zainspirowanie do rodzinnego czytania dzieł literatury polskiej, które choć trudne są bardzo wartościowe. W roli nowoczesnej, zapracowanej babci, która pomimo trudów dnia codziennego znajduje czas, aby poczytać wnukom, wystąpiła Jolanta Wakulińska – polonistka Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku. W rolę wnuków spragnionych słuchowiska wcielili się Katarzyna Imioła, Krystian Kiełtyka, Jan Drewicz – absolwenci tegoż Liceum wraz z Ewą Bednarską – polonistką, Anna Morawska-Pałasińska, Stanisław Bania i Aleksander Alex Juszczak – aktorzy Teatr Stajnia, Przemysław Skoczek – aktor i dziennikarz, Bogumiła Mucha i Alicja Sutarzewicz – bibliotekarki Filii nr 1 i nr 4. W roli oddanej mamy, która również z przyjemnością czyta swoim dzieciom wystąpiła aktorka Katarzyna Kurylońska. Udowodniliśmy, że takie ballady jak „Świtezianka”, „Romantyczność”, „Lilie”, „Pani Twardowska” czy „Rękawiczka” nie muszą być tylko lekturami szkolnymi. Świetnie sprawdzą się, jako pozycje czytane dla dzieci lub przez młodzież i dorosłych. Budzą refleksję, uczą, ukazują piękno miejsc, przyrody, uczuć. W balladowo-romantycznym nastroju utrzymał nas Marek Połynko wzruszając do łez wykonaniem kilku chwytających za serce ballad przy akompaniamencie gitarowym. Uczestnicy wyszli ze spotkania nasyceni piękną literaturą i pysznymi babeczkami spod rąk bibliotekarek. Kolorowy zachód słońca dopełniał romantyczności tego spotkania. Dziękujemy serdecznie wspaniałej publiczności i wykonawcom. Czujemy się z Wami zawsze wspaniale. Już dziś zapraszamy do wspólnej lektury za rok i obiecujemy przygotować coś równie wyjątkowego.