Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki


Romain Gary  (właściwie Roman Kacew) urodzony w 1914 w Wilnie, zmarł 2 grudnia 1980 roku w Paryżu – francuski pisarz pochodzenia żydowskiego.  
W trakcie drugiej wojny światowej służył jako pilot, najpierw we Francuskich Siłach Zbrojnych, a po zajęciu Francji przez Niemcy – w siłach Wolnej Francji pod dowództwem de Gaulle`a.  Po wojnie zajął  się karierą dyplomatyczną, w trakcie której wielokrotnie odwiedzał Polskę, ceniąc sobie kraj oraz jego kulturę do końca swych dni.
Omawiana na spotkaniu  DKK  książka „Obietnica poranka” –    powieść  z elementami  autobiograficznymi Romaina Gary`ego, to przede wszystkim historia o miłości macierzyńskiej na przestrzeni całego życia dziecka. Autor ciekawym językiem opisuje swoją relację z matką, pełną wzlotów i upadków na kartach książki, wplatając ją między liczne wątki literackie. Stawia przy tym pytania – czy za dużo miłości do dziecka może być dla niego szkodliwe, czy z perspektywy czasu- pomocne? Historia o miłości, kontroli, strachu przed dorosłym życiem i wojnie, która zmieniła liczne żywoty i zniszczyła wiele nadziei.